Palermo Şehri Hakkında Bilgiler

İtalya’nın Sicilya Adası’nın başkentidir. İtalya’nın güneyinde yer alan bu şehir, aynı zamanda İtalya’nın en büyük şehridir.

Palermo mafyanın doğduğu yer olarak bilinir. Bu açıdan farklı bir konuda ün salmıştır. Palermo şehrinin ismi Eski Yunancada  büyük liman anlamındaki “palermus” kelimesinden gelmektedir. Palermo’nun nüfusu 1.3 milyon kişidir. Bu şehirde genç nüfus sayısı fazladır. Bu nedeni ise adadaki en büyük üniversiteye ev sahipliği yapmasından kaynaklanmaktadır.

palermoPalermoluların en büyük tutkularından biri futboldur. Kentin kendine ait bir futbol takımı da bulunmaktadır. Palermo Akdeniz’de yer alan bir şehir olduğundan dolayı tipik Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Hava sıcaklığı genel olarak kış aylarında 5-15 derece arasında, yaz aylarında ise 20-30 derece arasında değişmektedir. Palermo’yu ziyaret etmek için en uygun aylar Mayıs ve Eylül aylarıdır. Fiyat avantajlarından yararlanmak isteyen ise Nisan ve Ekim aylarını da tercih edebilirler.

Palermo’da yankesicilik ve hırsızlık olaylarına sık rastlanmaktadır. Bu nedenle en fazla dikkat edilmesi gereken şey çantalara dikkat etmektir. Üzerimizde değerli takılar bulundurmamak gerekir. Değerli eşyalarla gezmeye çıkmamak da fayda vardır. Yankesicilik ve hırsızlık çoğunlukla trenlerde meydana gelmektedir. Küçük otellerde kalanlarda çantalarına, eşyalarına dikkat etmeleri gerekir. Çünkü en çok küçük otellerde de hırsızlık olayları yaşanmaktadır. Palermo’da yaygın olarak yaşanan hırsızlık çeşitlerinden biri de araba hırsızlığıdır. Eğer araba kiraladıysanız mutlaka özel otoparklara arabayı park etmeniz gerekir. Aksi halde arabalarınız çalınabilir. Şehrin tekin olmayan bölgesi Roma Caddesi ile deniz arasında kalan Lakasa bölümüdür. Burası akşam saatlerinde yalnız yürümek için tekin bir yer değildir. Bu nedenle mümkün olduğunca akşam saatlerinde dışarı çıkmamaya özen göstermek gerekir. Eğer dışarı çıkılmak isteniyorsa da tek başına dışarı çıkmamak da fayda vardır. Mutlaka yanınızda birinin olmasına özen göstermeniz gerekir. Aksi halde başınıza çeşitli olumsuz sonuçlar gelebilir.

palermo katedralPalermo sınırlarında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise çantamızda sürekli bir yağmurluk bulundurmanız gerektiğidir. Çünkü hava bir anda değişerek şiddetli bir yağmura maruz kalma durumu yaşanabiliyor. Bu sebeple ufak bir yağmurluk yada şemsiyenin çantada bulundurulmasında fayda var.

Lyon şehrini merak ediyorsanız, Lyon’da Gezilmesi Gereken Yerler isimli makaleyi okuyabilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir