Palermo’da Gezilmesi Gereken Yerler

Palermo‘ya gitmek için İstanbul’dan Palermo’ya direk bir uçuş bulunmamaktadır. Bu nedenle aktarmalı uçuşları tercih etmek gerekir. Bir diğer alternatif olarak da yine Sicilya Adasındaki diğer önemli kent olan Katanya’ya uçmak ve buradan karayolu ile Palermo’ya geçmek mümkündür. Katanya’ya özel havayolları uçuşları ile gitmek mümkündür. İstanbul’dan Katanya’ya uçuş süresi yaklaşık olarak 2 saat 30 dakika kadardır. Katanya’dan Palermo’ya otobüs ile gidiş ise yaklaşık olarak 3-3.30 saat arasında sürmektedir. Palermo’ya gitmenin başka bir yolu ise Palermo’da büyük bir liman olduğu için Cenova, Napoli, Malta, Sardunya Adalarından feribot seferleri ile buraya ulaşmak mümkündür.

Palermo Katedrali
Palermo Katedrali

Palermo şehrinde farklı dönemlere ait pek çok tarihi ve dini yapılar bulunmaktadır. Binaların hemen hemen hepsi Arap mimarisi ve Norman mimarisinin karşımı olarak izler görülmektedir. En güzel örneklerini de Palermo Katedrali ve Norman Sarayı’nı gezerek görebilirsiniz. Palermo şehrini yürüyerek gezmek mümkündür. Ama yürümekten hoşlanmayan kişiler tek katlı yada iki katlı olan turist otobüsleri ile şehri gezebilirler. Turist otobüsleri şehrin tüm önemli noktalarına uğramaktadır. Bir günlük bilet alınarak tüm şehri bu otobüslere binerek geçebilirsiniz. Tiyatro Masimo, Eski Roma şehir kalıntıları,  Dört Mevsim Çeşmesi, Utanç Meydanı görülmesi gereken yerler arasındadır. Utanç Meydanın ismi buradaki heykellerin çıplak olmasından dolayı bu isim verilmiştir. Daha önceden kent şehir surları ile çevrili olduğundan dolayı şehrin dört bir yanında şehir kapıları bulunmaktadır. Bu kapılar arsında en önemli olan ve en iyi şekilde korunmuş olan kapı Porto Perise’dir. Bunun ismi mutluluk kapısı anlamına gelmektedir.

Mısır mimarisi ile yapılmış olan botanik bahçe de görülmesi gereken bir yerdir. Tren istasyonu, İngiliz Bahçesi, İtalyan Bankası, Garibaldi Tiyatrosu, Viktoria Immanuel Heykeli görülmeye değer yerler arasındadır. Bunun dışında Tiyatro Masimo şehirde bulunan en önemli yerler arsındadır. Burayı ”God Father 3” filminden de hatırlamak mümkündür. Çünkü bu filmin final sahnesi burada çekilmiştir.

Palermo‘da en tepede kayalıkların içine oyulmuş küçük mağara kilisesi de görülmesi gereken yerdir. Capuccini müzesi, iskelet müzesi olarak geçmektedir. Dünyanın en korkunç yedi müzesi arasında yer alır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir