Pazartesi Sendromu İle Depresyon Arasındaki Faklar ?

Pazartesi sendromu psikolojik bir sorun olarak görülmemelidir. Sadece günlük hayata ait bir duygu durumudur. Aynı zamanda kişi tek başına bu sorun ile başa çıkabilir. Fakat pazartesi sendromunun belirtileri bazen başka sorunlara da işaret edebilir. Pazartesi sendromu rahatsızlığının belirtileri  dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Depresyon ile karıştırılmaması gerekir.

Pazartesi sendromunun belirtileri uyku hali, yorgunluk, iş ile ilgili olumsuz düşünceler, işe gitmek istememe, işe karşı olan konsantrasyonun kaybolmasıdır. Pazartesi günleri karar verme konusunda yaşanılan sıkıntılar da belirtiler arasındadır. İşe uyum gösterme konusunda sıkıntı yaşamak da belirtiler arasındadır. Pazartesi sendromunda en dikkat çekici özellik kişilerin pazar akşamında yaşadıkları uykuya geçememe sorunudur. Bunun sebebi de pazar gününü tam olarak dinlenmiş bir şekilde geçirmemekten kaynaklanan bir durum olmasıdır.

pazartesi sendromu ve depresyon ilişkisiPazar gününden itibaren kişiyi etkilemeye başlayan pazartesi sendromu çocukluk döneminden yada evde yapılan bazı aktivitelerden kaynaklanabilir. Çünkü genellikle pazar günü evde kalınarak ev işlerinin yapıldığı bir gün olarak geçirilir. Çocukların okul kıyafetlerinin yıkanıp ütülenmesi, işe gidecek kişilerin iş kıyafetlerini yıkayıp ütülemeleri hep pazar gününe kalır. Aynı zamanda pazar gününü ev temizliği yapılarak geçiren kişiler de vardır. Kişiler kişisel bakımlarını da pazar günü yaparlar. Saç, sakal tıraşı, banyo yapmak gibi… Bu sebeple pazar günleri ev işleri, temizlik, kişisel bakımla geçirildiğinden insanlar pazar günü yeterince dinlenemezler. Böylece pazartesi gününe yorgun bir şekilde kalkmış olurlar. Pazar günü kişi kendisine zaman ayırmalıdır. Sevdiği şeyleri yaparak pazar gününü geçirmelidir. Bu şekilde pazartesi gününe daha rahat bir şekilde uyanması mümkün olacaktır.

Pazartesi sendromu yeni  haftaya, yeni güne başlarken yaşanan birtakım sorunların yaşanması durumudur. Psikolojik bir rahatsızlık değildir. Bu sebeple de depresyondan farklı bir durumdur. Fakat pazartesi sendromu yaşayan kişilerde mutsuzlukların uzaması ve diğer günlere de geçmesi durumunda, kişideki yorgunluk halinin tüm haftayı etkilemesi ve odaklanmama sorunun yaşanması, sosyal ortamlardan uzaklaşması ve ilişkilerinde bozulmaların yaşanması, iştah kaybı gibi durumların ortaya çıkması durumunda bu belirtiler depresyon uyarısı olarak ele alınmalıdır. Ve kişinin mutlaka bir psikolojik yardım alması gerekir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir