Pazartesi Sendromu Neden Olur ?

İşe başlamadan önce insanın gerilmesine neden olan problem pazartesi sendromu olarak adlandırılır. Pazartesi sendromunun nedeni kısa süreli bir tatil olan hafta sonu tatilinin kişiye yeterli gelmemesinden kaynaklanan bir durumdur. Modern toplumlarda çalışan insan sayısının artması ile beraber pazartesi sendromu ciddi bir problem olarak literatürde yerini almıştır.

Pazartesi sendromunun kişide ortaya çıkmasının nedeni çocukluk yıllarından kaynaklanan bir durumdur. Bir nevi pazar akşamı sendromudur. Ertesi gün okula gitme başlangıcı olma sebebiyle okul stresinden kaynaklanan bu durum, yetişkinlikte iş hayatının başlangıcı olmasından kaynaklanır.

Pazartesi Sendromu Kimlerde Görülür ?

pazartesi sendromu karikatürSadece çalışan insanları değil aynı zaman okul çağı çocuklarını da ilgilendiren bir durumdur. Pazartesi sendromu okul hayatından memnun olmayan çocukları ve gençleri, ayı zamanda iş hayatından memnun olmayan kişileri daha çok etkileyen bir problemdir. Modern hayatla birlikte çalışan kişi sayısı da artmaya başlamıştır. Yüklenilen iş sorumluluğu da artınca kişilerde bu sendromun görülme sıklığı da artmıştır.

Yani haftanın neler getireceği hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler pazartesi sendromundan daha çok etkilenirler. Salı ve çarşamba gününe gelindiğinde ise bu sendrom azalmaya başlar. Kişiler hafta sonu tatili hakkında planlar yapmaya başlarlar.

Pazartesi sendromu kişisel olarak başa çıkılabilecek bir duygu durumudur. Pazartesi sendromunu atlatmak için, pazartesi gününe önemli karar aldıracak şeyleri üstlenmemek, önemli kararlar almamak gerekir. Aynı zamanda önemli toplantıların da pazartesi günü yapılmamasını sağlamak, diğer günlere toplantıları ertelemek gerekir. Öğle arasında 10-15  dakika da olsa kısa yürüyüşler yapmak kişiyi rahatlatır.  Bunların dışında pazar günü de bu sendromu azaltmak için birtakım şeyler yapılması gerekir. Çünkü bu sendrom pazar günü akşam saatlerinde ortaya çıkar. Ve pazartesi gününe sarkan bazen yirmi dört saatlik, bazen de kırk sekiz saatlik süreyi kapsayan bir sendromdur. Bu nedenle pazartesi sendromunu atlatmak için pazar günü öğle saatlerini dinlenerek geçirmek gerekir. Kişi pazar günü sevdiği hobileri yaparak vakit geçirmeye çalışmalıdır. Bu sayede pazartesi sendromunu atlatması kolay olur. İnsanlar ne kadar çok stres içerisinde kalırlarsa o kadar çok bu pazartesi sendromuna yakalanma riskleri de artar.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir