Pedagojik Formasyon Nedir ? Nasıl Alınır ?

Eğitim bilimi ve teorisi anlamına gelen pedagoji ile formasyon kelimesinin bir araya gelmesi ile oluşan pedagojik formasyon bir eğitimdir. Bu eğitimi almayan kişiler öğretmen olmaya hak kazanamazlar. Birçok branşı okumakta olan öğrenciler öğretmenlik yolunun açılmasını istiyorsa pedagojik formasyon eğitimini alması gerekir. Peki pedagojik formasyon nasıl alınır ?

Pedagojik  Formasyon Nasıl Alınır ?

Pedagojik formasyon eğitimini kimler almalıdır ? Üniversitelerin eğitim fakültesinden mezun olan bir öğrenci öğretmen olmak istiyorsa pedagojik formasyon eğitimini almalıdır. 2010 yılından önce tezsiz yüksek lisans yapılarak pedagojik formasyon eğitimi alınıyordu. 2010 yılında Yükse Öğretim Kurulu’nun (YÖK) yaptığı değişiklik sonucunda yüksek lisans yapmadan sertifika eğitimi çerçevesinde verilmeye başlandı.

pedagojik formasyon 2014

Pedagojik Formasyon Eğitiminin Şartları Nelerdir ?

Lisans mezunu ortalamanız pedagojik formasyon eğitimi için önemli bir etmendir. Zira krediniz bölümüne göre değişmektedir. Eskiden 4 üzerinden 2,5’in üzerinde ise ya da 100 üzerinden 65’in üzerinde ise pedagojik formasyon eğitimini alabiliyordunuz. Günümüzde ise baraj 100 üzerinden 75 puanlara kadar çıktı. Fakat bu puan bazı bölümlerde daha da artıyor.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Hangi Üniversitelerde Verilir ?

YÖK tarafından her sene çeşitli incelemeler yapılır ve sonucunda da pedagojik formasyon eğitimini verecek olan üniversiteler belirlenir. Üniversiteler her yıl değişebilir. Şuan itibariyle 2014 yılında hangi üniversitelerin bulunacağı ve kontenjan sayıları açıklanmış değildir.

Pedagojik Formasyon Eğitiminde Bulunan Dersler Hangileridir ?

  • Gelişim Psikolojisi Eğitimi
  • Ölçme ve Değerlendirme Eğitimi
  • Öğrenme Öğretme Kuram ve Yaklaşımları Eğitimi
  • Sınıf Yönetimi Eğitimi
  • Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı Eğitimi
  • Öğretmenlik Uygulaması Eğitimi
  • Özel Öğretim Yöntemleri Eğitimi
  • Rehberlik Eğitimi

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir