Pes 2014 Detaylı İnceleme Rehberi ve Görüşlerimiz

PES (Pro Evolution Soccer) günümüz sanal dünya futbol oyunlarında bir ekol haline gelmiş olup tarih boyunca FIFA ile ezeli bir rekabet içerisine girmiştir. PES’in yapımcısı olan firma KONAMI önümüzdeki Eylül ayının sonlarına doğru PES’in en son halini yani PES 2014’ü piyasaya sürecektir.

PES 2014’ün demosunun olup olmayacağı da tam bir yılan hikayesine dönmüş durumdadır . Temmuzun son haftasında demo tarihini açıklama sözü veren KONAMI‘den hala ses seda çıkmıyor. Hiç bitmeyen demo muhabbeti hala devam etmekte ve ortada bir demonun varlığından söz edilmemektedir ki artık orjinal oyunun Avrupa da bir kaç hafta içerisinde çıkması bekleniyor. Milyonların merakla beklediği bu oyunda 2013’ten izler bulmamız pek mümkün olmayacağı söyleniyor. Oyun özelliklerine bakarsak PES 2013’ten farklı olarak çalımlar, paslar, grafikler özellikle de seyirci grafikleri alışıla gelmiş sabit duran seyirci kitlesi dışında ve ya sadece gol sevincinde seyircileri hareket halinde göstermek gibi basite kaçınılmaması ve oyun içinde de hareketleriyle takımlarına destek vermeleri oynayıcıları en derinden etkileyecek özelliğin bu olduğunu düşünüyorum. Yıllardır duran kafa resimlerinin tezahüratlarından bıkmış oyuncular PES 2014’e aşık olacaklar.

Tabi ki bu kadarla sınırlı değil !

Artık PES 2014’te 18 takımdan oluşan Şili Ligini ve 20 Arjantin ligini de görmek mümkün olacak . Şili stadları hakkında bir şey söyleyemem ama Arjantin stadlarından bazıları da oyuna eklenmiş durumda. Bu kadar güzel ve kullanıcıyı memnun edecek yeniliklerin dışında kötü haberlerimiz de yok değil. Lisans sözleşmesi hakkı alamadıkları için dev İspanya liginden bazı stadyumları oyuna dahil edilmemiş.

pes 2014 oyun içi resmi

 

FIFA ile yani EA Sports ile rekabet halinde olan ve durmadan oyuncu kaybettiği haberlerini yok etmek için ve eski favori günlerine geri dönmek için uğraşıyor. PES hakkında yayılan kötü dedikoduları yok etmek için bu yeni versiyonunda Fox Engine gibi yeni,sağlam ve güçlü bir grafik motoru da kullanmıştır. Fox engine nedir nasıl ortaya çıkmış konumuz değil; fakat o kadar iddaalılar ki bu motorun yapabileceklerinden.

Fox engine ile yapılmış üç fotoğrafı ve gerçek üç fotoğrafı yan yana koyduklarında gerçeği sahteyi bulmakta zorlandım açıkçası. Nitekim Metal Slug Gear’ın Fox Engine ile yapıldığını gördüğümde bu kadar gerçeğe yakın bir oyun motoru görmediği açıkça söyleyebilirim. Pes 2014’ün de bu motoru kullanması eski günlerdeki gibi Pes serisinin FIFA’ya rakip olmasını istemesindendir. Pes 2014’te koşan bir çizgi görmeyeceğiz performansları güç seviyeleri farklı olan oyuncular arasında ki rekabet mücadele fark edilebilir şekilde gözlemleyebileceğiz.

Yavaş ve hızlı oyuncular arasında ki mücadele daha gerçekçidir artık. Seyircilerin fantastik hareketleri destekleyip çığlıklar eşliğinde bağıracağı için oyundan daha çok zevk alacağımızda kesin bir unsurdur. Oyunculardan bazıları yıldız oyuncular ve kaptan oyuncuların diğer oyunculara moral vererek maçın kaderini değiştireceğini anlayacağız. Oyuncuların ani dönmeleri yerine daha çok oyuncu becerisine bağlı olarak savunma ve hücum oynanabilecek. Örnek verecek olursak oyuncunun ağırlık merkezini kontrol edip hızlanmak savunma yapmak adam geçmek oyuncuya bırakılmıştır. Grafikler de cabası. Topsuz alanda dahi mücadele etmek mümkündür. Şimdiden PES sevenlerin heyecanlandığını düşünüyorum.

PES 2014 diğer PES serisine göre çok farklı, ilgi çekici ve eğlenceli olacağı kesin gibi gözüküyor…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir