Petek Göz Geliştirildi

Yeni buluşlar ve gelişmeler devam ediyor ve meyve sineğinden esinlenerek panoramik görüş sağlayan yapay “ Petek Göz” geliştirilerek, oldukça başarılı bir gelişim  gösterildi ve bu buluş gerçekten harika.

Avrupalı Bilim adamları, sinekler ve benzer hayvanları hızlı hareket etmelerini yakalama özelliğin ilk kez yapay göze aktarmayı başararak gerçekten bu konuda harika bir başarı elde edildi. PANAS dergisi tarafından yapılan araştırmada Bilim adamlarının, meyve sineklerinin gözünü örnek alarak geliştirilen, “CURVACE” adı verilen prototipin, çevredeki farklı ışıkları çabuk ve doğru algılamada harika olduğu ve yüksek çözünürlükte görüş sağladığı için bu gelişme Dünya çapında harika bir başarıdır.

Geliştirilen yapay gözün, hızın daha yüksek olduğu karada veya havada ani çarpışmaları engellemede, 3D özelliği olarak kullanılabilineceği söylenmektedir ve bu alandan da gerçekten bir çok önemli sayılacak ciddi çarpışmalarında önüne geçerek oldukça fayda sağlaması beklenmektedir. Araştırmacıları, 360 derecelik görüş elde etmek için 2 yapay gözün sırt sırta yerleştirilmesinin yeterli olacağını ve bu konuda da görüş mesafesi olarak büyük ölçüde etkili olacağı bilinmektedir. Yapay göz sayesinde çok daha hızlı olan ortamlarda fark edememe algısı yüzünden meydana gelen çarpışmalar ciddi derecede önemlidir ve bu yüzdende yapay göz bu duruma çare olacak gibi duruyor.

petek gözAvrupalı Bilim adamları, meyve sineklerinin hızlı gözlerinden yola çıkarak geliştirdikleri bu yapay göz gerçek anlamda, ani çarpışmaların önüne geçmede büyük fayda sağlayacaktır…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir