Peynir Altı Suyu Tozu Nereden Alınır ?

Peynir altı suyu tozu günümüzün önemli besin içeriklerinden ve sporcu gıdalarından biri olmuştur. Bu makalede sizlere peynir altı suyu tozunun nerelerden alınabileceğini ve hakkında bilinmesi gereken çeşitli bilgileri sizlere sunacağız.

Öncelikle peynir altı suyu tozu, peynir üreten işletmelerde elde edilen peynir altı suyu ile yapılan bir tozdur. Sporcu besini üreten firmalar ise bu fabrikalardan peynir altı suyu tozunu alır ve çeşitli takviyeler de katarak piyasaya sürer. Siz de ister sporcu besini üreten firmalardan temin edebilirsiniz, isterseniz de yerel firmalardan ham bir şekilde alabilirsiniz.

Önceleri atık olarak görülen peynir altı suyunu günümüzde fabrikalar ya değerlendiriyor ya da çeşitli firmalara satıyor. Özellikle de sporcu besini üreten firmalar bu tozu alarak ürünlerinde kullanıyor. Tabi bazı söylentilere göre de içeriğine bazı yabancı maddeler ekliyorlar. Bu bir söylentidir ve kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

peynir altı suyu tozu nereden alınırKısacası sizin peynir altı suyu tozu temin edebileceğiniz yerler ya ham bir şekilde peynir üreticileri ( uğuray vb. )ya da çeşitli maddeler ile karıştırılmış ve çikolata veya çilek gibi tatlandırıcılar ile aromalandırılmış sporcu gıdaları satan firmalar olur. Fitness salonlarından da temin edebilirsiniz.

Bunun yanında sizlerde evde kendi peynir altı suyunuzu elde edebilirsiniz. Video ile anlatılmış olan Evde Peynir Altı Suyu (Whey) Nasıl Yapılır? isimli makale yardımı ile kolay bir şekilde peynir altı suyu yapabilirsiniz.

Ayrıca whey ürünün farklı bir şey oluğunu düşünenler olabilir. Ama sadece ingilizce ismi whey olarak biliniyor. Peynir altı suyu, whey anlamına geliyor. Bir de kazein var. Arasındaki farkı merak edenler ‘Kazein ile Whey Arasındaki Fark‘ isimli makale ile öğrenebilirler.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir