PIC Led Yakma Uygulaması

Merhaba arkadaşlar, PIC programlanın ilk dersi olan bu dersimizde sizlere belli başlı kullanacağımız programlardan bahsediceğim. Bilgisayarınıza indirmeniz tavsiye edilir.

  • PIC C Complier
  • Ares/ISIS
  • Usb PIC Programmer

İlk olarak PIC C Complier Programına baktığımızda C ile yazdığımız komutları burada Hex Formatına çevireceğiz ve USB PIC Programmer ile Mikroişlemci entegremize atacağız.

PIC Wizard seçeneğine tıklayarak hangi PIC modelini kullanacağımızı ayarlıyoruz ve nereye kaydedeceğimizi seçiyoruz ve başka bir ayara ihtiyacımız yok. Daha sonra bir ekran çıkıyor.

Led yakma işleminde 4 adet komuta ihtiyacımız var.

set_tris_b(0x00); /*Hangi Portun giriş veya çıkış olduğunuzu belirtmemizi sağlar. B Portunun tamamını çıkış olarak ayarladık.*/

output_b(0x00); /*B Portunun çıkışlarını tamamıyla sıfırladık. Bu sayede çıkışların sıfır olmasını garantiledik*/

Sürekli ledimizin yanıp sönmesini istiyorum

while(1)

{

output_high(pin_b0);

delay_ms(250);

output_low(pin_bo);

delay_ms(250);

}

Önce tüm komutları sıfırladım. Daha sonra sonsuz bir döngüye sokarak sadece B portunun 1’inci bacağını ON ve OFF yaparak ve aralarında 250 ms bırakarak çalışmasını istedim. Bu sayede durmadan 1 led yanıp sönecektir.

Dosyayı kaydedip çıkalım ve kaydettiğimiz klasöre gittiğimizde FUSES LP yi XT olarak ayarlayalım ; çünkü Kristal Osilatör kullanacağız ve vuruş darbesini 4 Mhz olarak ayarlayalım. Bu ayarlamaları yapmamız lazım osilatör seçimleri çok önemlidir.

ISIS Programına giriyoruz ve bu programında bir çok fonksiyon var fakat öncelikle PIC 16F876’yı seçiyoruz ve animated led model, direnç, crystal osilatorumuzu, capasitorlerimizi seçiyoruz. Ve bağlantımızı kuruyoruz.

Simulasyonda devremiz çalıştı PIC’e CSS C Complierde oluşturduğumuz Hex Dosyasını içine attığımızda aşağıdaki gibi devrenin çalıştığını göreceğiz. Sıra geldi devremizi Board üzerine kurmaya ihtiyacımız olanlar 1 adet PIC Programmer veya Brenner, 1 adet Led, gerekli direnç takımı, kristal osilatör ve besleme gerilimleri ve yeteri miktarda kablo devreyi board üzerinde kurduğumuzda aynı kodda belirtiğimiz gibi ledimizin 250 ms arayla yandığını göreceksiniz. İlk dersimiz umarım yardımcı olacaktır. Hepinize iyi çalışmalarpicledyakma

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir