Pirana Nasıl Bir Balıktır ? Özellikleri Nelerdir ?

Piranayı bu kadar popüler yapan özelliği etçil bir balık olmasıdır. Ana vatanı Güney Amerika olan bu balık akarsularda yaşar tuzlu sularda yaşayamaz. Piranalar Amazon ormanlarında akarsularda ve ırmaklarda yaşarlar. Tüm türleri etçil değildir otçul beslenen piranalarda mevcuttur ve bunlar tehlikeli değildir.

pirananın dişleriPirana deyince akla gelen ilk şey keskin dişleridir. Güçlü kaslarla destekli çeneleri sayesinde avını kolayca ısırabilir veya kendisinden büyük balıklardan büyük parçalar koparıp zarar verebilir. En büyük pirana Brezilya da yaşayan ve boyu 60cm’dir. Pirana sürüleri binlerce balıktan oluşmuş sürüleri suya düşen bir sığıra saldırdıkları söylenmektedir. Fakat çoğu türleri  otlarla yani suya düşen meyve tohumlarıyla beslenmektedir. Bu balıklar kan kokusuna dayanamazlar öyle ki kendi türlerinden bir balık bile yaralansa kan kokusunu aldıklarında onu da yerler. Pirana, bu özellikleri ile bize köpekbalıklarını anımsatıyor.

Pirana İnsanlara Saldırır Mı ?

Çoğu insanlar pirananın bulunduğu suların yanından bile geçmek istemezken bazı bölgelerde ki piranaların insanlara saldırmadıklarını bilmekteyiz.

Piranaların Fiziksel Özellikleri

Dişi yumurtalarını bitkilere yapıştırır ve erkek de gelip yumurtaları döller ve yavru meydana gelesiye kadar korur. Piranaların vücutlarında sırt yüzgeci, kuyruk yüzgeci, anal yüzgeç, karın ve göğüsteki yüzgeçler bulunur bu yüzgeçlerin farklı özellikleri vardır. Vücutlarının dik durmasını sağlaması, omurga görevinin yapması, ilerlemesini ve sağa sola hareket etmelerini sağlaması, üremeye yardımcı olması, manevra yapabilmesi gibi. Piranalar etçil hayvanlardır ve avlanarak beslenirler. Bunların doğasında bu vardır.

pirana

Akvaryumda Pirana Besleme

Akvaryumda beslersek yine bu doğal içgüdü ile hareket edeceklerdir. Tek başına beslersek bu balıkları; bu içgüdüyü kaybedecek ve pirana, normal bir balık gibi davranmaya başlayacaktır. Doğal yaşamında avlayacak balığı veya avını korkutmamak için yavaşça yaklaşır ve birkaç kez gidip gelir korkak davranır sonra bir parça ısırır ve yer. Eğer akvaryumda birden fazla balık beslerseniz bu şekilde davranacaktır fakat tek kalırsa bu özelliğini zamanla yitirecektir. Piranaların tarih boyunca bir insanı öldürdükleri görülmemiştir birilerini saldırmak yerine arta kalan kısımlarıyla beslenirler.

pirana hollywood

Hollywood filmlerinde olduğu gibi bir pirana sürüsü bir arkadaş grubunu mideye indirmez yada devleşip birilerine saldırmazlar her zaman televizyonlarda gördüğümüz hayal ürünü canlılar hakkında biraz aydınlatabildiysem ne mutlu.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir