Plasebo Nedir ? Plasebo Etkisi Nasıl Oluşur ?

Plasebo, tıpta yer alan ve günümüzde çok iyi sonuçlar veren bir maddedir. İnsanlar daha çok “şeker hapı” olarak isimlendirmiştir. İyi de plasebo tam olarak nedir ? ne işe yarar ? sorusunu duyar gibiyim. Plasebo, içeriğinde tedavi anlamında hiçbir madde bulunmayan ve tamamen hastanın, “bunu içtiğimde iyileşeceğim” duygusu ile alması sonucunda iyileştirici bir yapıya bürünen maddedir.

Yani, daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse, bir hap var ve içeriğinde hiçbir iyileştirici özellik yok. Fakat siz onu içtiğinizde iyileşeceğinizi düşünerek bu hapı alıyorsunuz. Beyniniz içeriğine bakmadan direkt olarak amacına yönelik bir iyileştirici damgası yapıştırıyor aldığınız hapa. Buna da “plasebo etkisi” deniyor. Burada vücudu inandırmak çok önemlidir. Beyin alınan maddenin iyi geleceğine ikna olursa o madde “plasebo etkisi” ile iyi gelir. Günümüzde daha da ileri gidilerek plasebo etkisi oluşması için sahte ameliyatlar dahi yapılmaktadır. Mesela tedavisi olmayan bir hastalığa sahip olan hasta sahte bir ameliyata alınır ve çok iyi geçtiği söylenerek hasta üzerinde “plasebo etkisi” oluşturmak amaçlanır.

Birçok konuda olduğu gibi Harvard Üniversitesi bu konu üzerinde de çeşitli araştırmalar ortaya koydu.Üniversitenin yapmış olduğu araştırmalar, plasebo hakkındaki en büyük referans kaynağı oluşturuyor.

The Program in Placebo Studies adı altında çalışmalarını sunan üniversite ayrıca birçok deneyini Beth Israel Deaconess Medical Center‘da gerçekleştiriyor. Burası bir çeşit üniversite hastanesi olarak hizmet veren bir sağlık kurumudur. Yapılan araştırmalar, makaleler, seminer tarihleri ve birçoğu http://programinplacebostudies.org/ isimli websitelerinde paylaşıyor. Sizin için güzel bir kaynak oluşturabilir. 

Şimdi yapılan araştırmaların sonuçları hakkında bilgiler verelim. Plasebo’nun insanlar üzerinde bu kadar olumlu sonuçlar vermesindeki en önemli nedenin “inanmak” olduğu söyleniyor. Yani beyin alınan bu maddenin bir ilaçmış gibi iyi geleceğine inanması sonucunda olumlu tepkiler vermeye başlıyor vücut. Bu da olumlu düşüncenin ve inanç konusunun çok derin ve çok katmanlı olduğunu gösteriyor. Günümüzde kanser için en büyük tedavi; olumlu düşünce ve iyileşeceğine olan inancı kaybetmemedir. Depresyonda, kanserde, migrende %32 ile %80 arasında sonuç verme potansiyeli vardır.

Plasebo ilk olarak ortaya çıktığında bilimsel olarak ele alınmak istenmemişti. Çünkü bilimin kandırılabileceği çok saçma bir düşünceydi. Yani içi boş bir kapsül ile hastalığın tedavi olması bilimsel olarak ele alınamazdı. Fakat devamında görülen bir çok sonuç bilimsel olarak incelenmesi gerektiği fikrini ortaya koydu. İçi birçok yan etkili madde ile dolu olan bir depresyon ilacı ile içi boş bir kapsül yani plasepo içildiğinde plasebo etkisi ile birlikte ikisi de aynı şekilde bir sonuç verir. Bu da ilaçların hastalar üzerinde oluşturduğu psikolojik ilişkiyi ortaya koyar.

Sonuç olarak, plasebo; beyin gücünün, inancın, olumlu düşüncenin, vücudun kendi kendini tedavi etmesi olasılığının en büyük gücü oldu.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir