“Watergate Skandalı” için şuan birçok haber ajansı tarafından servis edilen haberler arasında zirvede diyebiliriz. İkincisi bekleniyor. Peki birincisinde ne olmuştu?

Başkanlık görevinden istifa etmek zorunda kalan Amerikan Başkanı. Nedeni, Watergate Skandalı!
Başkanlık görevinden istifa etmek zorunda kalan Amerikan Başkanı. Nedeni, Watergate Skandalı!

2017 yılında Amerika’da başkanlık görevine gelen Trump hakkında spekülatif olaylar silsilesi hız kesmeden devam ediyor. Son olarak ortaya çıkan ABD Adalet Bakanı ile Rus Büyükelçi’nin görüşmesi ikinci bir Watergate skandalı olabilir mi sorusunu akıllara getirdi.

Watergate Skandalı Nedir? Nasıl Oldu?

Watergate Skandalı olarak tarihe geçen olayda, basın tarafından ortaya çıkarılan casusluk, rüşvet network’ü ve sabotajlar o dönemin başkanı olan Richard Nixon’ın (1974) istifa etmesine yol açtı.

Konu ile ilgili açıklama yapan isimlerde bir hayli garip. Dönemin başkanı Nixon’ın avukatlığını yapan John Dean de BBC’ye verdiği açıklamada, bu başkanlık döneminde de Watergate’in ayak seslerini duyduğuna parmak basmış ve 2. Watergate’in yaşanmasını kesin olmamakla birlikte muhtemel gördüğünü belirtmiştir.

Rıchard nıxon görevinden istifa eden tek amerikan başkanıdır.

Watergate Skandalında Yaşananlar

Watergate’in anlamını ya da nerden çıktığını merak eden birçok kişi olabilir. Watergate, Washington’da yer alan ve içerisinde ofis ve konutları barındıran bir sitenin adıdır.

Adım Adım Watergate

  1. Olay, 1972 yılında Watergate sitesinde yer alan Demokratik Partili Demokratik Ulusal Komitesi (DNC) ofislerine böceklerin (dinleme cihazı) yerleştirilmesi ile başlar. Böcekleri yerleştiren 5 kişi yerleştirmeye çalışırken yakalanır.
  2. Gerçekleşen bu olayın Nixon’ın ekibi ile bağlantılı olduğu tespit edilince işler çığırından çıkar ve Amerikan Senatosu bu olayla ilgili soruşturma başlatır. Tarihler Nisan 1974’ü gösterdiğinde Nixon, Watergate dair konuşmaların geçtiği bantı montajlı olarak yayınladı.
  3. Mahkeme ise dur başkanım bunlar montajlı, orijinallerini sunmalısınız dedi.
  4. Ağustos ayına gelindiğinde Nixon için “bayraklar yarıya indi”. Nixon dinlemeden haberi olduğunu ve FBI soruşturmasının önüne geçmek için çalıştığını kabul etti.
  5. Bu itiraftan 4 gün sonra tarihte bir ilk yaşandı. İlk defa bir ABD başkanı istifasını açıkladı.

İkinci Watergate Geliyor Mu?

Yine aynı şekilde DNC hedefte yer alıyor ama iddialara göre sistem bu kez biraz daha farklı. Bu sefer, yazışmalar hackerlar tarafından çalınıp sızdırıldığı düşünülüyor.

  • Rusya gerçekten Trump’ın seçimleri kazanmasına yardım etti mi?
  • Rusya’nın elinde Trump’a karşı kullanabileceği belgeler var mıydı? Elinde tutuyor mu?
  • ABD seçimlerine müdahale mi yapıldı?

Bu sorular Amerika’yı çalkalarken ikinci Watergate vakasının biriciden daha ağır olabileceği konuşuluyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz