Prenses Sendromu Nedir ?

Prenses sendromu küçük kızlarda meydana gelen ve önüne geçilmediği taktirde hayatını etkileyecek seviyelere getiren bir sendromdur. Küçük kızlar ebeveynleri tarafından prenses muamelesi görmeyi fazlasıyla hak etse de olası bir prenses sendromunun da önüne geçmek gerekir. Çünkü bu hem sizin hem de onun hayatını zorlaştıracaktır.

Prenses sendromu genellikle küçük kızlardan itibaren görülmeye başlansa da yaş aralıkları oldukça geniştir. Bebeklerde, genç ve yetişkin bayanlarda dahi görülmektedir. Sendroma karşı gerekli müdahaleler zamanında yapılmaz ise hayatı boyunca devam edebilir. Sendromun fiziksel bir yönü yoktur. Sendrom sonucunda bireyde farklı psikolojik oluşumlar meydana gelir.

prenses sendromu

Prenses Sendromunun Belirtileri

 • Sık sık somurtkan bir yapıya bürünmek.
 • Özellikle kız çocuklarında sürekli hoplama, zıplama ve yaramazlık.
 • Sık sık kaş çatma.
 • Güzel ve süslü şeylere karşı daha fazla ilgi göstermek.
 • Marka giyinmeye, yemeye, tüketmeye çalışmak.
 • Dış görünüşe karşı takıntılı davranmak.
 • Her zaman yönetici tavırlarına bürünmek.
 • Agresif davranışlar sergilemek.
 • Etrafındakilerden çok fazla talepte bulunmak.
 • Kendilerinin mükemmelliğinden bahsederler ve kendileri için her zaman yüksek beklenti içerisine girerler.
 • Hayatındaki insanlardan ve hatta tüm insanlardan mükemmel davranışlar beklerler; yanı sıra beklentileri karşılanmadığında da büyük hayal kırıklığı yaşarlar.

Prenses Sendromuna Karşı Neler Yapılmalı ?

küçük kız prenses sendromuKüçük veya yetişkin bir kızınız var ve onda prenses sendromu olduğunu biliyorsanız nasıl davranmanız gerekiyor ? Ona bir prenses olmadığını söylemek iyi bir fikir mi ? Aslında zannettiği kadar önemli olmadığını mı söylemeliyiz ? Bu düşünler yanlıştır. Önemli olan ona doğru cevaplar vererek ona değersiz muamelesi etmek değil onun yanında olmaktır.

Bazı ailelerde kız çocuklarına karşı daha fazla eğilim gösterme davranışı vardır. Öncelikle bu durumun önüne geçmek gerekir. Erkek çocuğunuza nasıl davranıyorsanız kız çocuğuna da aynı ilgi ve alaka ile davranmanız gerekir. Bir diğer önemli konu ise sorumluluktur. Genellikle aileler erkek çocuklarına daha fazla sorumluluk yükler ve kızları sorumluluktan uzak tutar. Bu da önemli bir yanlıştır. Kız çocuklarına da gerekli sorumluluklar verilmelidir. Ayrıca kız çocuklarının her istediğinin kolay bir şekilde elde edeceği düşüncesini de engellemek gerekir. Bu da başarı – ödül şeklinde sağlanabilir.

Onları doğru hikayeler ile yönlendirmeye çalışın:

Kız çocuklarına her zaman mükemmel ve süslü bir hayat süren prenses masallarını anlatmak yerine mücadele, zorluk ve başarı güdüleyen hikayeler de anlatın. Bu onu daha olgun ve düşünceli bir hale getirecektir.

Dış görünüşten öte kimlik ve ahlak vurgusu yapın:

Karakter ve ahlakın dış görünüşten daha önde geldiğini vurgulayın. Çünkü prenses sendromuna sahip olan kızlar sadece marka ürünler kullanmaya ve kendilerinin farkedilir bir görüntüye kavuşmasına son derece önem verirler. Bu algının önüne geçmek gerekir.

yetişkin prenses sendromu

Sadece masallarda değil günümüz dizilerinde de her şey kolay erişilebilir ve mutluluğun kolay bir şekilde elde edildiği gösterilmektedir. İstediği arabaya, evi, marka elbiseyi, hatta sevgiliyi kolay bir şekilde elde eden dizi aktrisleri ve aktörleri genç kızları prenses sendromuna iter. Dizilerde yer alan bu kusursuz hayat gerçek hayat ile bağdaşmadığından sürekli mutsuzluk ve hayal kırılığı olarak kişiye yansır. Sonucunda mutluluğu dizilerde, onların giydiği elbiselerde, onların aşklarında, onların kariyerlerinde yaşamaya başlarlar ve gerçek hayattan koparlar. Bu konu da son derece önemlidir. Bilinçli izleyici olmak gerekir.

Hata ve yanlışlar iyi bir şekilde anlatılmalıdır:

Küçük kızlarınızın yaptığı hataları sürekli görmezden gelmek son derece yanlıştır. Bu onların kendilerini mükemmel ve kusursuz hissetmelerine yol açabilir. Bu yüzden yanlışlar ve hatalar çok iyi bir şekilde anlatılmalıdır.

Tüm bunlar prenses sendromunda önemli konulardır. Bu makaleden siz de çok iyi çıkarımlar yapıp çocuklarınızda yaşadığınız sorunlara karşı kullanabileceğinizi umuyorum.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir