Puma Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

Bu yazıda pumalar hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.Pumalar Amerikalılar için tanıdık bir hayvan olsa da bize oldukça yabancıdır.

Pumalar çok fazla karşımıza çıkmamış ve hakkında çok şey bilmediğimiz hayvanlardır.Pumalar da aslan ve kaplan gibi yırtıcı ve kedigillerden gelen bir hayvandır.Yaşadıkları yer genelde Kuzey ve Güney Amerika’dır.İnsan sayısının artması ve kentleşme ile pumanın yaşam alanı azalmış ve sayıları da bu alanda düşmüştür.Bunun yanında artık insanlar canlılara karşı bilinçlenmiş ve ekosistemin değerine varmaya başlamıştır.Bu doğrultuda bazı özel bölgelerde yapılan çalışmalarla korumaya alınarak sayılarını artması sağlanmıştır.

Pumanın yaşam alanı büyük bir alanı kapsadığından dolayı renk ve büyüklükleri de ortamına göre değişmektedir.Cüssesi açısından bir kıyas yapmak gerekirse Amerika kıtasında Jaguar en büyük cüsseli kedi iken puma hemen onun ardında gelmektedir.Dünya’da ise kediler arasındaki cüsselerine bakıldığında 4. sıradadır.İlk üç sırayı kaplan, aslan ve jaguar oluşturmaktadır.

Pumaların saydığımız bu yırtıcı kedilerden ayıran önemli bir özellik ise kükreyememeleridir.

Peki Pumalar Nasıl ve Ne İle Beslenirler?

Av çeşidi oldukça fazladır.Pumalar avlarını ya pusu kurarak ya da yakın takiple avlamaktadırlar.Genel besinini geyikler oluştururken, bunun yanında bir çok besin

kaynağı da vardır.Bunlar; evcil kedi ve köpekler, alpaka ( devegillerden gelen kuzu görünümlü ve yünlerinin ticareti yapılan bir tür hayvandır), tavşan, fare ve bazı sürü hayvanlarıdır.

Pumalar İnsanlara Saldırır mı?

Pumalar genelde insanlara saldırmazlar.Hatta bulundukları yerlere dahi girmezler.Ürkek tavırlarıyla dikkat çeken pumalar nadir de olsa insanlara saldırdığı görülmüştür.Genel olarak çocuklara saldırdığı tespit edilmiştir.

Pumalar Hangi Hayvanlar Tarafından Avlanırlar?

Pumalar genelde av olmazlar.Sadece yavru ve hasta pumalar, kurtlar ve ayılar tarafından av olmaktadır.Yine en büyük düşmanları insanlardır.İnsanlar kendi hayvanlarını korumak için pumaları öldürmektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir