Radyoterapi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beyine yapılan radyoterapi sonucunda ışınlanan bölgedeki saçlar dökülebilir. Kafanın içindeki basınç artabilir. Radyoterapi yapılmış hastaya mutlaka dört beş gün boyunca kullanması gereken ilaçlar yada serumlar verilmelidir. Yapılan bölgelere göre radyoterapinin yan etkileri de değişir. Boyuna yapılan radyoterapi de yada ağız içi tümörlerinde uygulanan radyoterapi de, yutma konusunda bir sıkıntı olacağından dolayı ona yönelik tedbir alınması gerekir. Karın ışınlamalarından sonra kişilerde ishal olma ihtimali görülebilir. Bu nedenle ona göre tedbir alınmalıdır.

Radyoterapi sonrasında hasta, doktorun takibinde olmalıdır. Kesinlikle tedavi programını ertelememelidir.

Radyoterapi hastasına has özel bir dinlenme şekli yoktur. En az 6 saat geçmeden uygulanmaması gerekir. Her gün aynı saatlerde uygulanması gerekir. Hastaya ayrıca ekstra bir dinlenme gerekmez.

Radyoterapi gören hastaların tedavi süresince rahat bir hayat yaşamaları gerekir. Beyin ile ilgili radyoterapi de hastaların güneş ışınlarından korunmaları gerekir. Cilt kanserlerinde de aynı şekilde hastaların güneşe maruz kalınmaması gerekir.

Uygulanacak radyoterapinin, uygulanacak organa göre hazırlanması gerekir. Mesela ağız içi tümörlerinde radyoterapi yapılacaksa mutlaka dişlerin bakımlı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Çürük dişler çekilmelidir. Tedavi edilecek dişler varsa bunların tedavi edilmesi gerekir. Eğer tedavi uygulanmazsa radyoterapi sonrasında dişlerde ve ağız sağlığında ciddi problemler yaşanır. Bunun dışında enfeksiyon olmamasına  dikkat edilmesi gerekir. Hastanın ateşe yakalanmaması gerekir. Ve kesinlikle çürük dişlerinin olmaması gerekir. Bunun dışında eğer hastanın karında herhangi bir organı ışınlanacaksa, hastanın ishal olmaması gerekir. Kalbin üzerine verilecek dozun yüksek olmaması gerekir. Bazı organlarda düşük tedaviler uygulanmalıdır. Bazı organlarda yüksek dozlar uygulanmalıdır.

radyoterapi

Radyoterapi hastaları kolay sindirebilecekleri, protein değeri yüksek olan gıdalarla beslenmelidir. Sıvı gıdaları tüketmeleri gerekir. Mümkün olduğu kadar hastalar sebze meyve ağırlıklı ve haşlama yemelerine dikkat edilmelidir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir