Replika Ne Demek ?

Günümüzde replika kelimesini çok duyuyoruz. Peki replika kelimesinin ne olduğunu ve nereden geldiğini biliyor musunuz ? İşte bu sorunun cevabını ve replika sanatının ne olduğunu sizlerle paylaşıyoruz.

Replika, bir ürünün veya bir sanat eserinin birebire yakın kopyasının yapılması anlamına gelmektedir. Ülkemizde replika dendiğinde ilk akla gelen replika telefonlar ve saatlerdir. Orjinallerine göre fiyatları çok ucuz olan bu ürünler bazı kişiler tarafından orjinal olarak alınıp pişmanlığa yol açarken bazı kişiler tarafından da fiyatından dolayı bilinçli bir şekilde alınıyor. Hemen hemen her popüler ürünün replikası yapılıyor. Ama replika sadece bu tip bir kopyalama değildir. Replika aslında bir sanattır.

Replika sanatı; önemli bir eser, heykel, tablo vb. cisimlerin birebir ortaya konmasını amaçlamış bir sanattır. Özellikle koleksiyona yönelik birçok önemli eserin replikası var. İtalyancadan gelen bir kelime olup ikinci nüsha anlamını taşımaktadır.

replika araba

Replika ürünler arasında birçok tarihi eser, araba, silah, saat, telefon, mekanik parçalar, koleksiyon ürünleri ve daha birçoğu bulunmaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir