Sadaka Hakkında Merak Edilenler

Allah rızası için yapılan her türlü yardımın adı sadakadır. Karşınızdaki insandan hiçbir menfaat beklemeksizin ona yaptığınız her türlü maddi yada manevi yardım sadakadır. Öksüzlerin, yetimlerin ihtiyacını gidermek sadakadır. Onlara güler yüzle davranmak sadakadır. Yaşlı bayanların ellerinden tutup gidecekleri yere götürmek sadakadır. Onların yüklerini taşımak sadakadır. Otobüse, tramvaya, trene, metrobüse bindiğimiz yaşlı insanlara kalkıp yer vermek sadakadır. Aç kuşları beslemek sadakadır. Aç hayvanları beslemek sadakadır. Yani müslümanın yaptığı her türlü iyi iş ona ibadet kazandırır. Dolayısıyla sadaka budur ve sadakanın miktarı yoktur. Az sadaka çok belayı def eder derler eskiler. Çok doğru bir sözdür. Ayrıca yine eskiler herhangi bir kazaya uğrayıp burnu biri incinmeden çıkan kişilere verilmiş sadakanız varmış derler. Bu sebeple sadaka vermek gerekir. Ama sadaka verirken de insanları asalaklığa alıştırmamalıyız. Peygamberimiz de sadaka vermeyi tavsiye eder.

sadaka

Sadakanın bir başka ismi de yardımdır. Yardımlaşma yaparız. Yardımı herkese yaparız. Sadakayı istediğimiz şekilde insanları rencide etmeden vermemiz gerekir. Sadakayı istediğiniz zaman verebilirsiniz. Sadakanın azı da çoğu da makbuldür. Peygamber Efendimiz’e en makbul ibadet hangisidir diye sorulduğunda Peygamberimiz az da olsa devamlı yapılan ibadettir buyurmuştur. Borcunuz olabilir, belki cebinizde de üç beş kuruş para vardır. Ama ihtiyaç sahibi birini gördüğünüz zaman o kişiye bir ekmek alıp vermek, yada bir şişe su almak, bir tas su içirmek en büyük yardımdır. O kişide size dua ettiği zaman ne borcunuz kalır ne de derdiniz kalır.

İhtiyacının dışında parası olan herkes sadaka verdiği gibi, ihtiyaç sahibi olan insanda sadaka verebilir. Çünkü sadakanın belli bir miktarı yoktur. Yolda yaşlı bir  teyze gördüğünüzde gideceği yere kadar onları götürmeniz sadaka yerine geçer. Peygamber Efendimiz (SAV) ‘zenginleriniz cömert, fakirleriniz kanaat sahibi ise yerin üstü yerin altından daha iyidir’ diye buyurur. Ama zenginleriniz cömert değilse, fakirleriniz de kanaat sahibi değilse o zaman yerin altı yerin üstünden daha hayırlıdır buyurmaktadır. Müslüman kardeşine tebessüm etmek de sadakadır. Yolun ortasındaki bir taşı kimse takılıp düşmesinden oradan alıp başka ere kaldırmak da sadakadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir