Saha Araştırması Tekniği Nedir?

Saha araştırması tekniği; insanların bir konu hakkında ne düşündüğü ve ne gibi tavırlar takınacağı hakkında, yazılı ve sözlü olarak sorulan sorular yardımı ile bilgi almayı amaçlar.

Bu tekniğin iki ana kolu vardır.Bunlardan birisi karşılıklı konuşarak yapılan mülakat tekniği, diğeri ise sorular içeren bir kağıt sunarak cevaplanmasını istediğimiz anket tekniğidir.Bu teknikleri biraz daha ayrıntılı anlatabiliriz.

Mülakat Tekniği

Bu teknikte kişiler karşılıklı konuşarak ve çeşitli sorulara cevap verilerek yapılır.Bu konuşma sırasında sorulacak sorular konuyu iyi bir şekilde açıklayacak cevaplara götürecek türden olmalıdır.Seçilen soruların ve konuşmanın seyrinin çok önemi vardır.İnsanların soruları cevaplarken sadece sözcükleri değil mimikleri ve ruh hali de dikkate alınır.Daha kapsamlı ve samimi bir bilgi alımı tekniğidir.Soruları soran kişi istediği bilgileri almak için gerekli konuşma sürecini ve soruları hazırlar ve bunları uygular.

Anket Tekniği

Anket tekniği soruların kağıt üstünde sorulması ve cevaplanması üstüne dayalıdır.Yorumlamak daha zordur.İnsanlarla yüzyüze iletişim olmadığından daha yapay olsa da maliyeti düşük olduğundan dolayı çoğu yerde kullanılır.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir