Sahte ile Gerçek İncinin Farkı

Gerçek inci ile sahte incinin nasıl ayırt edileceğini sizler için araştırdık. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki kültür incisi olarak bilinen ve inci çiftliklerinde üretilen inciler de gerçek incidir. Fakat denizde yetişenler ile ayırt edilmesi imkansıza yakındır.

Bizim bahsettiğimiz sahte inci ise plastikten yapılan ve sıkıştırma metodu ile sertleştirilen bir incidir. Sahte inci ile gerçek inciyi ayırmak için iki tür yöntem bulunmaktadır.

Sahte inci ile gerçek inciyi ayırt etme yöntemleri :

  • inci 2Kazıma Yöntemi: Kazıma yöntemi bir cisim tarafından inci kazınır ve altında herhangi bir renk değişimi olup olmadığına bakılır. Çünkü incinin yaklaşık %91’i kalsiyum karbonattan oluştuğundan dolayı her yerinden hemen hemen aynı sedef rengini verirken, sahte inci ise kazındıktan sonra üstündeki boya kalkar ve altından farklı renkte metal veya farklı renkte boya çıkar. Bu sayede de sahte olduğu anlaşılmış olur.
  • Yakma Yöntemi: Kazıma yöntemi sonuç vermediğinde ve hala şüphelerimiz devam ediyorsa, yakma işlemine geçilir. Öncelikle kazıma yönteminin niye işe yaramayabilir olduğundan bahsedelim. Eğer ki sahte incinin her yerinde aynı boya kullanılmış ise kazıma yöntemi bir işe yaramayabilir. Bununla birlikte sahte inci çok profesyonel bir şekilde yapıldığından dolayı, altın gibi dokunarak veya tartarak da sahte olduğu farkedilmez. Geriye sadece yakma yöntemi kalır. Yakıldığında plastik kokusu ortaya çıktığında veya anında erime gözlemlenmeye başlandığında o incinin sahte olduğu anlaşılır.

İşte bu iki yöntem sayesinde sahte inci ile gerçek inci birbirinden ayırt edilir. İnci hakkında daha geniş bir bilgi almak istiyorsanız, buradan ulaşabilirsiniz.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir