Sakız Yutarsak Ne Olur ?

Hemen hemen hepimiz, hayatımız boyunca bir kere de olsa sakız yutmuşuzdur. Ya okulda öğretmene yakalanmamak için, ya yanlışlıkla ya da ne olacağını merak ettiğimizden yuttuğumuz bu sakız sizde vücudumuzda nasıl bir yol izliyor ve nelere yol açıyor ? Evet bu makale içerisinde sizlere sakızın yolculuğu, yaşadığı ve yaşattıkları hakkında bilgiler vereceğiz.

Sakızın akıbeti hakkında en çok söylenen efsane sakızın bağırsaklara yapıştığı ve uzun bir süre boyunca vücuttan atılamadığıdır. Bunun yanı sıra daha başka birçok söylenti gezmektedir. Peki sakız hakkında doğru bilgiler neler ? Yazının devamında önemli cevaplar bulacaksınız.

sakız

Sakız Vücuttan Kaç Günde Atılır ?

Sakız öncelikle içeriği ile göz önünde tutulması gerekir. Sakızın içeriğine baktığımızda; mısır şurubu, tatlandırıcı, gıda boyası, kıvam arttırıcı, farklı aromalar (şeftali, çilek, vb. ) ve son olarak sakız reçinesidir. Son saydığımız sakızı yutulduğu durumda sorunlu hale getirendir. Çünkü sakız reçinesi haricinde sakı içerisinde bulunan diğer maddeler vücut içerisinde rahatlıkla sindirilebilmektedir. Yani sakız vücuda girdiğinde sakız reçinesi hariç tüm maddeler sindirilir. Sakız reçinesi ise yenilen diğer besinler gibi bağırsakta ilerledikten sonra dışkı yolu ile vücuttan atılır. Süresine gelirsek, efsanelerde “sakız vücutta 10 yıl kalıyor” gibi yıllar aldığı konuşulsa da 2-3 gün içerisinde sakız reçinesi vücuttan atılır. Bunun yanı sıra sağlık açısından da zararlı değildir.

sakız yutma

Sakız Yutmanın Zararları

Ama bazı açılardan sağlığı tehlikeye sokabilir. Eğer ki sürekli sakız yutan birini göz önünde bulundurursak bu durum sindirim sisteminde büyük bir yük oluşturacaktır. Bu da sindirim sisteminin devamında çeşitli zorluklara neden olabilir. Nadir de olsa ard arda yutulan sakızlar bu sorunu ortaya çıkarabilir.

Özellikle küçük çocuk ve bebeklerde sakız yutulması sonucunda nefes borusu tıkanarak boğulmalar görülebilir. Bu duruma son derece özen gösterilmelidir. Sakız bebeklerde ishal vb. sindirim sorunlarına da yol açabilir. Büyük bir sakız yutulduğunda kabızlık sorunu da ortaya çıkabilir.

Gebelikte sakız yutma da yukarı da sayılan ishal, vb. içeriğindeki madde kaynaklı zararları dışında bir zararı bulunmaz. Ama içeriğinde yer alan yapay tatlandırıcıların vücudunuza yan etkileri olabilir.

Sonuç olarak yuttuğunuz bir sakız vücutta 10 yıl kalmaz, vücuttan atılması en fazla 3 gün sürer ve size tek bir sakız yutmanın hiçbir zararı olmayacaktır. Artık bu konuda dolaşan şehir efsanelerine inanarak şüpheye düşmenize gerek yok.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir