Saman Nezlesi Nedir ?

Saman nezlesi özellikle bahar aylarında meydana gelen bir alerji türüdür. Bahar aylarında sıklaşsa da bazı kişilerde bu alerji yıl boyunca görülebilir. Saman nezlesi genelde art arda gelen hapşırma ile kendini belli eder. Bununla birlikte burun bölgesinde, geniz bölgesinde ve damak bölgesinde kaşıntı oluşumuna neden olur. Burun akıntısı da sık sık görülmektedir.

Saman nezlesi bireylerde sadece alerji sonucu ile ortaya çıkmaz. Saman nezlesi sonucunda uyku esnasında sorunlar gözükebilir ve uyku sıklıkla bölünebilir. İş hayatında da verimsizliğe neden olmaktadır.

Saman nezlesi hakkında genel bilgileri, yapmanız gerekenleri, uzak durmanız gerekenleri, tedavisini ve belirtilerini sizlerle paylaşıyoruz. Bu makale yardımı ile saman nezlesi hakkında birçok bilgiyi elde edebilirsiniz.

Saman Nezlesi Belirtileri 

Saman nezlesinin meydana gelmesinde bulunan en büyük neden, bahar aylarında ağaç polenlerinden kaynaklanmaktadır. Polenlerin dışında; toz, kimyasal ürünler, parfümler, hayvanların tüyleri, çeşitli bitkiler de saman nezlesinin tetiklenmesine yol açar. Saman nezlesinin belirtileri; sık sık ve üst üste hapşırma, burun akıntısı veya tıkanıklığı, gözde kızarma ve kaşıntı, halsiz bir görünüm, yorgunluk en büyük belirtileridir. Ayrıca boğazda şişlik oluşumu ve ağrı da belirtileri arasındadır.

Saman Nezlesi Tedavisi 

Saman nezlesi için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. En bilindik ve kolay olan yöntem; su ile okaliptüs, lavanta yağı veya papatya yağı ile karıştırılıp buhar banyosu oluşturmaktır. Melisa yağı ile ciltte meydana gelen kızarıklıklardan kurtulabilirsiniz. Bu yöntemler ile saman nezlesinin etkisini azaltabilirsiniz. Ama kendinizi korumanız şarttır. Özellikle bahar aylarında bol polenli ve ağaçlık yerlerden uzak durmanız gerekir. Özellikle kimyasal parfüm ve kokulardan da uzak durmak gerekir. Evlerde kullanılan oda sprayleri de saman nezlesinde çok etkili bir tetikleyicidir.

Evlerinde hayvan besleyenler dikkat etmelidir. Eğer ki bol tüy döken bir hayvan ile yaşamamalısınız. Bunun yerine tüy dökmeyen hayvanlara yönelebilirsiniz. Evlerinizde iyi bir temizlik yapmanız gerekir. Tozlu bir ev de saman nezlesini tetikler. Evinizde özellikle toz biriktiren halılar yerine toz tutmayan halılar seçin. Bunun yanısıra yattığınız yatak ve yastığınızı temiz tutunuz. Sadece size özel olmasına özen gösteriniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir