Sanat Sosyolojisi Nedir ?

Toplum bilimi disiplinleri arasında bulunan Sanat Sosyolojisi, sanat ile toplum arasındaki etkileşimleri inceler ve sanatın toplum üzerindeki diğer etmenler ile olan ilişkisini analiz eder. Modern sanatın ortaya çıkması ve sosyoloji altında bulunan disiplin sayısının artmasından sonra Sanat Sosyolojisi kendine has bir disiplin haline gelmeye başladı. Özellikle Avrupa’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan toplum bilimi uzmanlarının büyük katkısı ile kendini bağımsızlığını ilan etmiştir.

Spesifik isimler vermek gerekirse 20. yy ortasında Frankfurt Okulu’nda bulunan T. Adorno, M. Horkheimer ve H. Marcuse isimli düşünür kimseler sanat sosyolojisinin kendine has bir çerçeve oluşturmasında önemli hizmetler vermiştir.

sanat sosyolojisi

Bu isimlerin yanısıra Pierre Bourdieu, Howard S. Behcker, Robert W. Witkin isimlerinin de sanat sosyolojisi üzerinde yer alan büyük katkılarını belirtmek gerekir. Sanat Sosyolojisi üzerine ISA ve ESA gibi kuruluşların çok büyük çalışmaları bulunmaktadır. Her yıl sanat sosyolojisi düşünürlerini bir araya getirerek konferans ve seminerler düzenliyor.

Türkiye’de Sanat Sosyolojisi

Türkiye’de sanat sosyolojisi yeni yeni araştırmalara konu olan ve üzerine daha fazla durulmaya başlanan bir sosyoloji disiplinidir. 1980’li yıllardan itibaren bu eğilimin başlaması günümüzde hala istenilen bir seviyede olmasa da üniversitelerde ve çeşitli sanat çevrelerinde yer alıyor. Türkiye’de sanat sosyolojisi üzerine çalışma yapan sosyologları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ünal Nalbantoğlu
  • Besim Dellaloğlu
  • Ali Akay
  • Kubilay Akman
  • Hasan Bülent Kahraman ve Hilmi Yavuz

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir