Şaşılık Nedir? Şaşılığın Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bilge Kalemi olarak birçok kişinin yaşadığı veya aklında soru işaretleri olan bir konuyu inceledik – şaşılık…

Tıp dilinde strabismus olarak bilinen halk arasında ise şaşılık olarak isimlendirilen hastalık, bireyin karşı koyamadığı göz kaymasına denmektedir.Şaşılık görülen birinin gözleri eşdeğer pozisyonlarda olmayan ve değişik noktalara bakar.Örneğin tam karşıya şaşı bir kişide gözün biri karşıya bakarken diğeri dış yukarı veya iç aşağıya bakabilir.Ama şunu da hemen makalenin başında söylemekte yarar var; şaşılık ameliyat ile yok edilmektedir.

Şaşılıkta gözler arasındaki paralellik durumu ortadan kalkar.Şaşılığı biraz daha incelemek istersek, gözün hareketlerini ve gözün kaslarını incelememiz gerekir.

Gözlerin hareket etmesi için gözümüzün çevresinde kaslar bulunmaktadır.İki gözünde kendine ait 6 tane kası bulunmaktadır.Bu kasların senkronize hareket etmesi gerekir ki gözler aynı doğrultuda aynı açılarda odaklanmayı göstersin.İşte şaşılık durumu da tam burada gerçekleşiyor.Herhangi bir gözde bulunan kaslardan biri veya birkaçı kendi görevini tam olarak yerine getirmeyince şaşılık durumu ortaya çıkıyor.

Bebekleri olan aileler ilk aylarda çok fazla endişelenirler.Ama şunu belirtmekte yarar var.İlk 3 aylık dönemde bebeklerde oluşan şaşılığa benzer durumlar aslında normaldir.Bunun nedeni ise bebeklerin iki gözle birlikte algılama yetisinin 3 aydan sonra kazanılmaya başlamasıdır.Fakat sonrasında bu durum devam ederse doktora gitmenizde fayda bulunmaktadır.

Şaşılığın sebepleri

Şaşılığın oluşmasında birçok etken vardır.Bunlara örnek vermek gerekirse; zorlu bir hamilelik, sıkıntılı bir doğum, çocuk gelişimi sorunları, çeşitli çocuk hastalıkları sonucunda görülebilir.Ayrıca genlerden de kaynaklanmaktadır.Yani anne babasında şaşılık veya diğer gen aktarımı getiren akrabalarında şaşılık varsa doğan çocukta da şaşılık görülebilir.

Çocuklarda görülen kaza, ameliyat veya yüksek ateşli bir hastalık şaşılığa sebep olabilir.

Gözün çevresinde bulunan kasların yönetimi insan beynine bağlıdır.Bu nedenle beyinde oluşan herhangi bir hasar şaşılığa sebep olabilir.Felç geçiren kişilerde şaşılık görülebilir.Felçli insanların şaşılığının düzelmesi geçirilen felç durumunun geçici olup olmadığına bağlıdır.

Şaşılığın belirtileri

  • İki gözün birbirine göre sahip olduğu paralellikten kopma
  • Göz çevresinde yaşarma
  • Göz çevresinde görülen ağrı
  • Baş ağrısı
  • Çift görme
  • Bireyin sahip olduğu 3 boyutlu görüntü yoksunluğu
  • Görüntüde bulanıklaşma
  • Yüz veya başın bir tarafa yönelmiş ve dönmüş olması

Göz yanılmaları sonucunda özellikle bebekler ve çocuklarda şaşılık olmadığı halde varmış gibi görülebilir.Doktora gidildiğinde bu durum hemen ortaya çıkar.

Şaşılık Ameliyatı Sırasında Sorunlu Göz Kaslarına Müdahale
Şaşılık Ameliyatı Sırasında Sorunlu Göz Kaslarına Müdahale

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir