Seküler Devlet Nedir?

Seküler Devlet bir diğer anlamı ile Laik Devlet, her dine aynı mesafede yaklaşan ve hiçbirine bir ayrıcalık vermeyen devlete denir.Bu tip devletlerde hiçbir din devlet üstünde bir baskı kuramaz ve devletin yasalarını kendi dini kurallar ile şekillendiremez.

Aynı zamanda bu devletin vatandaşları mahkemeye çıktığında yargılanırken dini inançları göz önüne alınmadan yargılanır.Yani hiçbir ayrıcalık verilmez.Laik Devletin amacı tüm vatandaşlarına özgürlük vermektir.Vatandaşlar din ve vicdan özgürlüğü hakkına sahiptir.İnandığı dini istediği gibi yaşayabilir veya herhangi bir dine mensup olmayabilir.

Seküler Devletlet dini bayramları resmi bayram olarak kabul edip vatandaşlar için uygun şartı oluşturabilir.

Dünya’da bulunan birçok devlet seküler devlet olarak görülürken bazı müslüman yoğunluklu devletler şeriat ve dini kurallar neticesinde kanunlarını şekillendirmişlerdir.

Seküler Devlet
Seküler Devlet

Sekülerliğe Son Veren Devletler

  • Pakistan (1947-1956) 1956 Anayasa’sı ile değişiklik yapılmış olup devlet İslami Cumhuriyet olarak tanımlanmıştır.
  • İran (1925-1979) 1979 yılında İran’da devrim gerçekleştirildi.Bu ülke de Pakistan gibi İslami Cumhuriyet olarak değiştirildi.
  • Irak (?-2007)
  • Madagaskar (1960-2007) 2007 yılına gelindiğinde Anayasa’da bulunan laik kelimesi kaldırılarak Seküler Devlet olmaya son verdiler.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir