Sembolizm Nedir? Sembolizm Hakkında Temel Bilgiler

Sembolizm diğer bir adıyla simgecilik geçmişten beri var olmuştur.Sembolizm, bir ögenin veya düşüncenin belli bir sembolle ilişkilendirilmesidir.

Sanat içerisinde birçok dalda sembolizmi görmekteyiz.En çok görüldüğü dallar ise resim, edebiyat ve müziktir.

Sanatta sembolizmin ortaya çıkmasındaki temel neden realizme karşı gelmesiydi.19. yy‘da sembolizmi sanat içerisinde görmeye başladık.

Biz bu yazıda sanat üstündeki etkisini değil daha karmaşık olan insan algısındaki ve gizli ritüellerdeki etkisini hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

sembolizm

Semboller geçmişten günümüze kullanılmıştır.Fakat birçok sembol hala tam anlamıyla çözülememiştir.Birçok üniversitede sembole dayalı bölümler bulunmaktadır.Bu yüzdendir ki bu gizemin peşine düşen insan sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Sembollerin direkt olarak anlaşılır olunmamasındaki ana nedenlerden biri belli bir gruba ait olmasıdır.Ya da belli bir olgunluğa erişinceye kadar gerçek anlamının anlaşılamaması ve sonrasında bireyin kendinin farkına varması içindir.

Sembolleri günümüzde kullanan birçok tarikat bulunmaktadır ve semboller onlar için çok önemlidir.Onları tüm yaşantılarında üstlerinde veya evlerinde veya aksesuarlarında taşımak isterler.’İlluminati’ bu çağın en çok konuşulan oluşumlarından biridir.Aslında yeni ortaya çıkmamıştır fakat günümüzde alenen simgelerini açık bir şekilde göstermeye başlamıştır.Artık nereye baksak onların simgelerini görebiliriz.Hepsinin derin anlamları olsa da biz konuya bu makalede girmeyeceğiz.Onun için daha kapsamlı ve geniş bir makale dizisi yazmak gerekir.

Semboller hitap ettiği kitle açısından belli farklılıklar gösterdiği için alt başlıklara ayrılmıştır.Bunlar; dini, politik ve evrensel sembollerdir.

Sembolleri, rüya yorumlarında da çok görmekteyiz.Rüyada görülen her bir nesne veya canlı veya hareket bir sembole karşılık gelerek farklı anlamlar oluşturulmaktadır.Rüya yorumcuları da gördüğümüz nesneleri yorumlayarak bize fikir vermiş olurlar.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir