Seramik Tencerenin Farkı

Tencere alırken bilmemiz gereken önemli noktalar vardır. Hangi tencerenin ne gibi zararı ya ada yararı vardır, özellikleri nelerdir? , bu ve benzeri soruların cevaplarını öğrenmemiz sağlıklı, lezzetli yemekler pişirmemiz açısından oldukça önem arz etmektedir. Pek çok tencere çeşidi satılmaktadır. Tencereler yapıldıkları malzemeye göre isimlendirilmektedir. Evlerimizde pek çok çeşit tencere çeşidi bulunmaktadır. Bu yazıda size seramik tencere ile diğer ürünlerin farkından bahsedeceğiz.

seramik tencere modeli

Teflon tencerenin kullanımı gelişen teknoloji ile azalmaktadır. Teflon plastik türevi hijyenik bir kaplama maddesi olmasına rağmen zamanla aşındığından dolayı zerinde pişirilen yemekler insan sağlığını tehdit etmektedir. Çünkü bu aşınma sonucu zararlı maddeler besinlere geçmektedir.

Alüminyum tencereler, ısıyı çabucak geçirmesi ve ucuz olması sebebiyle çok kullanılmaktadır. Fakat geçmişte alüminyumdan zehirlenme vakaları görülmüştür. Çünkü alüminyum, kanda zehirlenmelere yol açar ve beyin gelişimini olumsuz olarak etkilemektedir.

Bakır tencereler ise yemek saklanmak için uygun değildir. Besinlerin asitleri bakırı kolaylıkla çözer. İyi kalaylanmayan bakır tencerelerden yiyeceklere kurşun geçme ihtimali vardır ve ciddi bir tehlike oluşturmaktadır.

Gelişen teknoloji ile beraber seramik tencere kullanımı yaygın hale gelmeye başlamıştır. Seramik tencere de pişirilen yemekler besinler vitamin değerlerini kaybetmezler. Bu durumda yiyeceklerin daha lezzetli olmasını sağlamaktadır. Seramik tencere çok yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olduğundan az yağla bile besinlerin tenceren dibine yapışmadan pişirilmesini sağlamaktadır. Seramik tencere doğa dostu olduğu gibi hem tasarruflu hem de yemeklerin daha lezzetli yapılması konusunda oldukça önemli bir teknolojidir.

seramik tencereSeramiğin ana maddesi kildir. Doğa dostudur. Seramik tencere, kolay çizilmez. Ayrıca kimyasal paslanmaya karşı dirençlidirler. Yüksek ısılara karşı oldukça dirençli olduğu gibi, ısıyı her yöne eşit olarak dağıtarak sıcaklığı iletmektedir. Az yağlı leziz yemekler pişirilmesine yardımcı olur. Temizlenmesi de oldukça kolaydır. Sadece sıcak su kullanarak seramik tencerelerinizi tertemiz yapabilirsiniz. Yiyecekler yapışmadığından dolayı dakikalarca ovalamak zorunda kalmazsınız.

Seramik tencerelerin görünümleri oldukça güzeldir. Göze de hitap etmektedir. İnsanlar seçim yapmakta kararsız kalabilirler. Birbirinden farklı ve canlı renkleri adeta beni al dedirtmektedir insanlara. Seramik tencerelerinizi rahatlıkla derin dondurucu da saklama kabı olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda mikrodalga fırına da rahatlıkla koyup yiyeceklerinizi ısıtabilirsiniz. Seramik tencere, diğer tencerelere göre sizin de gördüğünüz gibi çok fazla avantaja sahiptir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir