Sigaranın ve Tütünlü Ürünlerin Diş Sağlığımıza Olan Etkileri

Sigaranın bir çok zararlı etkisinin yanında diş sağlığına da olumsuz etkileri vardır. Sigaranın sağlığımızın her alanına zararlı etkisinin olduğu gibi diş problemlerinin oluşumunda da en büyük etmenlerden birisidir. Sigaranın haricinde puro ve nargile tüketiyorsanız bunları da bırakmanız gerekir. Çünkü tüm tütün mamülleri diş sağlığımıza son derece zarar vermektedir. Her türlü diş probleminin oluşumunda başlıca faktördür.

Sigaranın ağız ve diş sağlığına olan en büyük etkisi ise tedavi edilmediği taktirde ve erkenden hastalığın teşhisi yapılmadığı durumda insanları ölümlere kadar sürükleyen ağız kanserine neden olmasıdır. Hatta ağız kanserlerinin en büyük etmeni ise sigara ve tütünlü ürünlerin kullanımıdır.

sigara diş sarartması

Diş kayıplarının en önemli faktörlerinden biri olan diş eti hastalıklarıdır. Sigaranın etkisiyle birlikte diş etine önemli ölçüde zarar verir ve sonucunda diş kayıpları oluşur.

Diş eti çekilmesini daha önce duydunuz mu ?

Diş etleri, dişlerimizin kapatan bölümünün daha da yukarısına çekilerek diş köklerimizin meydana çıkmasına neden olur. Bunun sonucunda ise diş hassasiyetleşmeleri oluşur. Diş hassasiyetleşmesinin ne demek olduğunu buraya tıklayarak yazımızda okuyabilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse, “Diş hassasiyetleşmesi genel olarak, insanların sıcak, soğuk veya ekşimsi gıdalar tükettiğinde dişin normalden daha çok etkilenmesi sonucunda derin bir sızlama şeklinde kendini gösterdiği hastalıktır.”
Diş eti çekilmesinin sonucunda diş köklerinin sağlamlığı zayıflayarak ileri dönemlerde dişlerde sallanmalar ve sonucunda diş kayıpları meydana gelebilir.

Diş eti çekilmesinin diğer önemli sonucu ise dişlerde zamanla meydana gelen diş çürükleridir.

Yukarıdaki gibi sonuçları ve etkileri bulunan diş eti çekilmesinin ise temel nedeni ise SİGARA’dır.

Ayrıca sigaranın temel etkilerinin diş eti sağlığına etkisi

Sigara içimi sonucunda kişilerde ağız kokusunun oluşması.

Diş lekelerinin ise en önemli sebeplerinden birisi sigaradır. Ayrıca bu diş lekeleri düzenli fırçalama ile temizlenmez.

Uzun süre sigara kullanımın sonucunda dişimizde kalıcı sararmalar oluşur. Diş sararmaları da ne yazık ki uzun süre düzenli fırçalamanın sonucunda temizlenmez. Diş sararması, diş plaklarının diş taşlarına dönüşmesi sonucunda ortaya çıkar ve tek bir tedavisi vardır. Dişlerimizin uzman bir hekim tarafından diş taşlarının temizlenmesi ve diş taşlarının kırılması şekliyle olur.

Bunların yanında sigaranın hem ağız kanserine hem de akciğer kanserine neden olması ve kan dolaşımını sağlayan damarlarımızı kapatması nedeniyle hem kalp hastalıklarının tekikleyicisi hem de genel sağlık anlamında verdiği zararlı etkiler nedeniyle biran önce sigarayı bırakmanız konusunda doktorunuzdan yardım almanız gerekmektedir.

Sigara kullanımının sonucunda ortaya çıkan diş sarılığı nasıl geçer ?

Sigara kullanan kişilerde belki de en önce görülen değişim dişlerdeki sararmadır. Hemen hemen bütün sigara kullanan kişilerde diş sararması gözükür. Nedeni ise sigaranın yapısında bulunan zararlı etmenlerdir. Sigarada biliyoruz ki aşırı derecede çok zararlı toksin içerikli maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerinin çoğunun ortak noktası ise yapışıcı özelliğe sahip olmasıdır. Yapışıcı özellikte olmasının neticesinde her sigarayı çektiğimizde sigara dumanıyla birlikte ağzımıza giren yapışıcı özellikli toksin maddeler hemen dişimizin üzerine yapışırlar ve yapışıcı özelliğini de uzun süre kaybetmezler. Bu nedenle bir çok bakteri ve mikrobu üzerine çekerler ve aynı zamanda yemek ve içecek artıkları diş minesine yapışırlar. Bunların sonucunda yapışkan vaziyette bulunan tüm bu kimyasal maddeler zaman içinde plaklık durumundan diş taşı durumuna dönüşür ve diş yapısının üzerinde diş taşı oluşmasına neden olurlar. Sigaranın sonucunda meydana gelen diş taşları çeşitli renklerde olabilir. Ama en çok yaygın görülen diş taşları SARI ve SİYAH renktir. Bu nedenle ilk yapılması gereken tedavi uzman bir hekimin yanına giderek dişlerimizin üzerinde bulunan bu diş taşlarını temizletmek ve kırdırtmaktır.

Diş hekimi tarafından yapılacak uygulamayı yukarıda anlattık. Peki bizler ne yapmalıyız. Diş sarılığını azaltmak için üzerimize neler düşüyor ?

Maalesef dişlerdeki bu diş sarılığı düzenli bir şekilde diş fırçalanma işlemi yapılsa dahi temizlenemiyor. Nedeni ise yapışıcı özellikte bulunan toksin içerikli maddelerin dişimize yapışmış olmasıdır. Bu nedenle her şeyden önce diş sarılığını gidermek ve sağlıklı ve bembeyaz dişlere sahip olabilmek için yapmamız gereken en önemli şey sigarayı bırakmaktır. Çünkü eğer diş beyazlatma işlemini veya diş temizletme işlemini sigarayı bırakmadan yaparsak bu bizler için ileri dönemlerde daha zararlı olacaktır. Diş temizletme veya diş beyazlatma işleminin sonucunda dişlerimiz daha hassas bir yapıya büründüğünden, sigara içiminin devam etmesi sonucu dişlerimiz daha kısa sürede sarılaşacak ve aynı zamanda eski gücünü kaybedecektir. Bu nedenle mutlaka ve mutlaka diş sarılığını temizlemek istiyorsak her şeyden önce SİGARAYI BIRAKMALIYIZ.

Sigara bırakmanın ardından dişlerimizi uzman bir hekim kontrolünden diş temizletme işlemine sokmalıyız. Diş temizletme işlemi hakkında detaylı olan makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Kısaca diş temizletme işlemi hem dişlerimize son derece faydası vardır hem de diş etlerimize çok büyük faydası vardır.

Dişlerimizi temizlettikten sonra artık yeni bir dönem bizleri bekliyor. Bu dönemde artık dişlerimizle ilgili tüm yapacağımız faaliyetleri düzenli hale getirmemiz gerekir. Diş temizletme işleminden sonra ilk uygulamamız gereken dişlerimizi her yemek yedikten sonra fırçalamamızdır. Bu fırçalama işlemini düzenli hale getirmemiz gerekir ve rutine bağlamalıyız. Her yemekten sonra aklımıza direk diş fırçalamak gelmedir ve diş fırçalama konusunda üşengeç olmamalısınız. Ayrıca diş fırçalama işlemini kaliteli bir diş fırçasıyla yapmalısınız. Bu diş fırçası yumuşak kıllara sahip olmalıdır. Bunun haricinde iyi bir diş macunu kullanmalısınız. Kullanmanız gereken diş macunu hassas dişler için olması gerekir. Hassas dişler için üretilen diş macunuyla, yumuşak kıllı diş fırçası yardımıyla her yemekten sonra düzenli bir şekilde dişlerimizi fırçalamalıyız. Diş fırçalamanın dışında diş ipi kullanmalısınız. Çünkü biliyoruz ki diş fırçası dişimizin tüm noktalarını temizlemekte yetersiz kalıyor. Özellikle diş aralarını temizleyemiyor. Diş fırçasının temizleyemediği diş aralarını da diş ipi yardımıyla temizlememiz gerekir. Diş ipi alışkanlığı edinmemiz lazımdır. Geceleri yatmadan öncede diş için gargara yaparsanız son derece sağlıklı dişlere kısa sürede ulaşırsınız.

Yediğimiz yiyecek ve içeceklere de dikkat etmemiz gerekmektedir. Özellikle elmanın ve sütün dişe olan etkileri son derece çoktur. Hem dişlerimizi beyazlatıcı etkiler gösterir hem de dişimizi güçlendirir. Elma ve süt, dişlerimizi beyazlatma ve güçlendirme adına en etkili besinlerden ikisidir.

Tüm bunların yanında dişleriniz bembeyaz bir renge gelmeyebilir. Sabırlı olmalısınız ve yapmanız gereken rutin faaliyetlerden üşenmemeniz gerekmektedir. Ayrıca diş hekimize giderek diş beyazlatma işlemi de yaptırabilirsiniz. Diş beyazlatma işlemi sonrasında yapmanız gereken kuralları da hekimizden öğrenmelisiniz. Diş beyazlatma işlemini biz ilk etapta önermiyoruz. Öncelikle doğal yollardan dişlerimizi beyazlatma işlemini bir anlatmaya çalışıyoruz. Bunlar yeterli olmadığı noktada diş beyazlatma işlemi için doktorunuzun yanına gitmeniz gerektiğini söylüyoruz. Umarım en yakın zamanda dişleriniz eski beyazlığına ve temizliğine kavuşur. Sağlıklı gülüşler dileriz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir