Silikon Vadisi Hakkında Temel Bilgiler

Silikon Vadisi, coğrafi konum itibariyle Kuzey Kaliforniya’daki San Francisco vadisinin belli bir bölümü olan San Jose vadisine verilen isim olarak bilinmektedir. Peki Silikon Vadisi ismi nereden geliyor ? Bu bölgeye bu ismin verilmesinin nedeni, silikon kırmık (chip) üreticilerinin bu bölgede yoğun olarak üretim yapmasıdır. Daha sonra ise yüksek teknolojileri ifade etmek amacıyla kullanılan isim haline geldi. Bu vadi, büyük teknoloji şirketlerinin ev sahibi konumuna geldi. Orijinal ismi ise Silicon Valley olarak bilinmektedir. İçlerinde Türk şirketleri de bulunmaktadır. Birçok büyük şirketin araştırma ve geliştirme merkezleri bu vadi içerisinde yer almaktadır. Silikon Vadisi dünyanın teknoloji merkezi olarak kabul edilmeye başladı.

silikon vadisi

Silikon Vadisini taklit etmek mümkün değil. Sadece binalar dikip aynı görüntü oluşturularak elde edilebilecek bir yatırı değil. Silikon Vadisini bu kadar başarılı yapan ve adını her yere duyurulmasının sebebi tabi ki binaların belli bir yerde toplanması değil. Dünyanın en başarılı şirketleri bu vadide toplanmış durumdadır. Bu şirketler sürekli yeni fikirler üreterek yeni projeler oluşturmaya çalışıyorlar. Zaten başarılı olmaya devam etmenin sırrı da burada yatıyor. Olduğu yerden bir adım daha öteye taşımak için adeta yarışıyorlar.

Silikon Vadisi Amerika Birleşik Devletlerinde teknoloji devlerinin üniversite ve araştırma kuruluşları ile bir araya geldikleri bir şehirdir. Tasarım ve mühendislik şehri diye ifade edenlerde vardır. Bu şehri önemli kılan en önemli şey, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin ileri teknolojilerinin en üst düzeyine ulaştığı elektronik alanında yoğunlaşmalarıdır. Bilgisayarlarımızda kullanılan devrelerin neredeyse hepsi 90’lı yılların sonuna kadar bu şehirde üretildi. Yarı iletken teknolojiler üzerine yatırımlar yaptılar.

Ülkemizde de kurulma hayalleri olan Silikon Vadisinin asıl alanı yazılım ağırlıklı bir yerleşim olmasıdır. Yazılıma dayalı bir teknoloji merkezi kurmak silikon teknolojisi tasarımı yapan bir yere göre çok daha ucuz alt yapılarla ortaya çıkabilmektedir.

Silikon Vadisi’nin bu kadar gelişmesinde Standford Üniversitesi’nin etkisi oldukça fazladır. Bu teknoloji üssünü oluşturan kalifiye kadrolar bu üniversite öncülüğünde oluşturulmuştur. Sonrasında doğal olarak bu bölge diğer teknolojik devlerin merkezi haline gelmiştir. Böylece Silikon Vadisi ortaya çıkmıştır. Dev şirketler bir araya gelerek burada yatırım yapmaya başlamışlardır. Bilge Kalemi olarak sizlere Silikon Vadisi hakkında temel bilgileri vermeye çalıştık. Umarız yararlı olmuştur.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir