Sinekler Neden Ellerini Ovuştururlar ?

Herkesin aklında olan bu sorunun nedenini araştırdık ve bulduğumuz cevapları sizlere sunuyoruz. Sineklere baktığımızda sürekli ellerini birbirine sürterken görüyoruz ve devamında aslında çok temiz bir böcek olduğunu savını ortaya koyuyoruz. Peki işin gerçeğini tam olarak biliyor muyuz ?

Sinekler hemen hemen her doğrultuda ters olarak dahi her türlü yere tutunabilirler. Bu onlar için çok büyük bir özelliktir. Her yerde durabilir ve kendini koruyabilirler. Peki ters dahi durmalarına ve yer çekimine meydan okumalarına destek veren şey nedir ? İşte sorunun asıl cevabı burada gizli. Onlara bu hünerli özelliği veren şey el ve ayaklarından çıkan yapışkan maddedir. Kılların arasından çıkarak kondukları yere yapışmalarını sağlayan bu madde sayesinde sinekler istediği gibi hareket ve bir yere konma serbestliğine sahiptir.

Ama şöyle bir durum var ki sinekler kısa süreliğine konduğu yerlerde yapışmalarını istemezler ve bu yüzden de salgılanan bu yapışkan sıvıyı temizlemek için uğraşırlar. Bunu da ellerini birbirine ovuşturarak yaparlar. İşte işin aslı budur.

sinekler neden ellerini ovuştururlar

Bunun yanısıra sinekler gözlerini de çok fazla ovuştururlar. Sırası gelmişken bunun da nedenini açıklayalım. Sineklerin göz kapakları yoktur ve havadan gelen yabancı cisimler çok rahat bir şekilde gözlerine yapışabilir. Bu yüzden sinekler de sık sık elleri ile gözlerini temizlemek zorunda kalırlar.

Umarım bu yazı aklınızdaki sorulara iyi bir cevap olmuştur.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir