Sirkenin Faydaları Saymakla Bitmez

Sirke, besinlerin doğal yollardan fermente edilmesiyle elde edilir. Yaklaşık olarak bin yıllık bir geçmişi vardır. Sirkenin elma, üzüm  gibi pek çok çeşidi vardır. Sirkenin içeriğinde kalsiyum, magnezyum, yapıldığı meyveye göre beta, karoten ve meyve asidi bulunmaktadır. Sirkenin faydaları ile vücudun birçok fonksiyonu daha rahat bir şekilde çalışır.

Sirkenin çok önemli yararları vardır. Sirkenin faydaları arasında özellikle antiseptik özelliği çok önemlidir. Sirkenin antiseptik özelliği vücudun toksinleri atmasına yardımcı olur. Aynı zamanda dışarıdan aldığımız sebzeleri  yıkarken kullanabiliriz. Bu sayede mikroplardan arınmış olur sebzeler. Sirkenin kan şekeri üzerinde çok önemli etkileri vardır. Sirke doğru bir şekilde tüketilirse kolesterol ve tansiyon gibi rahatsızlılara da iyi gelir. Şeker hastaları doktorlarının tavsiyelerine göre sirkeyi kullanmalıdırlar.

sirkeli suda sebze yıkama

sirke ile zayıflamaElma sirkesinin birleşiminde kalsiyum, magnezyum, fosfor, silisyum, meyve asidi, sirke asidi bulunmaktadır. Elma sirkesi zayıflama programlarında kullanılmaktadır. Elma sirkesinin zayıflamaya yardımcı olduğuna dair net bir bilgi bulunmamıştır. Elma sirkesini bardağa koyup içmek, bir bardak suyun içerisine koyup içmek yada kaşık ile içmek diş minesine ve boğaza zarar vermektedir. Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı ilaç kullanan kişinin elma sirkesi tüketmeden önce doktora danışması gerekir. Sirkeyi salatalarda , bazı yemek türlerinin içerisinde ve çorbalarda kullanabiliriz.

Sirkenin içerisinde beta karoten bulunmaktadır. Sirke içerdiği beta karoten sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

sirke ile saç parlatmaKepekli ve mat saçlar için durulama suyuna elma sirkesi konularak saçlar yıkanır. Bu sayede saçlar daha parlak görünüme kavuşur ve kepekler yok edilmiş olur. Su ile kaynatılıp buharına durulan sirke, baş ağrısı, astım ve cilt lekelerine iyi gelir. Tuvalet ve banyo temizliğinde kullanılır. Eski ve kirli görünen halılar daha parlak ve canlı görünecektir. Halıdaki lekeleri çıkarmak için bir fincan sirke içerisine iki çorba kaşığı tuz eklenip eritilerek halı üzerindeki lekeli yer ovalanır. Kuruduktan sonra elektrik süpürgesi ile süpürülür. Buzdolabını temizlemek için eşit miktarlarda su ve sirke karışımından yararlanılır. Tükenmez kalem lekelerini siler. Krom ve paslanmaz çeliği temizlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda evi temizlemek için suyun içerisine bir miktar sirke katılması da bakterin temizlenmesi açısından önemlidir. Sirkenin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

sirke

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir