Sivilce Nasıl Geçer ?

Sivilceler hayatımızın her safhasında karşımıza çıkan ve bizi zor durumda bırakan; çok küçük bir deri hastalığı olsa da büyük sıkıntılar yaşatan sosyal hayatın en nefret edilen küçük hastalığıdır. Genellikle de ergenlik döneminde bir patlama yaşarlar ve bu çağdaki gençlerin baş belası olurlar. Biz de sizlere hem önlem almak hem de var olan sivilcelere karşı müdahale etmek için bazı püf noktalardan bahsedeceğiz.

Tıpta Sivilce

Sivilce diğer bir ismiyle “Akne Vulgaris” basit bir deri hastalığıdır. Yaşlara göre dağılımına baktığımızda 12-24 yaşları arasında bulunan kişilerin yaklaşık %84’ü, 25-34 yaşları arasında bulunan kişilerin %9’u ve daha yaşlı kişilerin yaklaşık %3’ü sivilce sorunu ile başbaşalar.

Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin Alınması Gereken Tedbirler

 • akne vulgarisSu tüketiminin yeterli olması sivilceye karşı çok önemli bir savaşçıdır. Su tüketimini almanız gereken seviyelerde tutarsanız birçok deri hastalığına karşı kendinizi korumuş olursunuz.
 • Sağlıklı ve doğal beslenmek de çok önemlidir. Zira yeterli derecede vitamin ve mineral alamazsanız sağlıklı bir cilde sahip olamazsınız.
 • Sporu hayatınızda bir rutin haline getiriniz. Çünkü spor sayesinde toksinlerden kurtulur cildinizin daha fazla oksijen ile buluşmasını sağlamış olursunuz.
 • Sigara ve alkol tüketimi sivilce oluşumunun nedenleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. Bu tür zararlı alışkanlıklar vitaminlerin özellikle C vitaminin vücuttan atılmasına neden olur. Bu da sağlıksız bir cilt oluşumunu tetikler.
 • Stresin her hastalıkta payı olduğu gibi sivilce oluşumunda da payı bulunmaktadır.
 • Sivilce en çok yüz çevresinde görülmektedir. Deriniz ile sürekli bir temas kurarsanız bu da sivilce oluşumuna veya artmasına neden olabilir. Bu yüzden sık sık temas kurmaktan kaçının.
 • Sivilce oluşumuna neden olan önemli etmenlerden biri de terli ve yağlı cilttir. Spor yaptıktan veya çok fazla terledikten sonra kesinlikle duş almanız gerekir. Aksi taktirde sivilce oluşumu kaçınılmaz olur.

Ayrıca güneşiz zararlı ışınları da sivilcelerin ardından iz bırakmasına neden olur. Sivilce oluşumuna neden olan en önemli gıdalar ise çağımızın en kötü yemek alışkanlığı olan fast food ürünleri, cipsler ve fazla kuruyemiş tüketimidir.

Sivilcelere Müdahale Ederken Dikkat Etmeniz Gereken Konular

 • sivilceGenellikle sivilce çıktığında sıkarak çözüm yoluna gidilir. Ancak bu çok yanlış bir hareket tarzıdır. Çünkü sonucunda sivilce izi kalmak ihtimali çok yüksektir.
 • Yüzünüzde sivilce oluşumu varsa gün içerisinde 3 kere yüzünüzü yıkayarak yağlanmasını önlemeniz gerekir.
 • Yüzünüze tuzlu su ile hafif masaj yapabilirsiniz. Tuzlu suyun sivilceye karşı büyük yararı bulunmaktadır. Bunu haftada bir kere yapabilirsiniz. Poşet çayı demleyip cildinize yatırabilirsiniz. Bu da cildinizin gözenekleri açmada yardımcı olacaktır.
 • En önemlisi ise temizliğe özen gösterin ve gün aşırı duş almaya çalışın.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir