Şizofreni Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

sizofreni-nedir-tedavisiHalk içerisinde bir çok farklı açıdan kullanılan, lakin anlamı ve ne olduğu tam olarak bilinmeyen ruh hastalıklarından biridir şizofreni. Bu konuda kurulmuş değişik sosyal gruplar, bu hastalığı kendine mahlas edinmiş bir gizemli yazar ya da daha başka alanlarda kullanan bir çok farklı kullanıcı olsa da, genelde tam olarak anlamı bilinmez. Nitekim, halk içerisinde ise; delirme ya da benzeri bir durum olarak algılanır şizofreni sorunu. Oysa ki, bu çok yanlış bir durumdur.

Nitekim, şizofren olan bir insan doğrudan delirmiş ya da bu şekilde bir soruna sahip olmuş değildir. Şizofreni, en temelinde kişide ki çift kişilik oluşması durumudur. Bir nevi, kişilik bölünmesi de diyebiliriz. Normalde doktor olan ve oldukça başarılı bir hayata sahip olan sağlıklı bir birey, şizofreni olması halinde; kendini daha farklı bir kişi olarak hissedebilir. Bazen bu durum zararsız olsa da, bazen zararlıda olabilir. Buda, ikinci bir kişiliğin nasıl yansıdığıdır. Doktor örneğinden devam edecek olursak, eğer kişinin ikinci bir kişiliği öğretmen ya da farklı bir duygu/meslek biçimi ise, pek fazla zararlı bir durum olmayabilir. Lakin, seri katil ya da benzeri bir duyguları besleyen bir kişilik bölünmesi söz konusu ise, bu durum zararlı sonuçlar doğurabilir.

Peki, Şizofreni Tedavisi Nasıl Olur? 

Tedavi konusunda, doğrudan bir net çözüm söz konusu değildir. İlaçla ya da çeşitli tıbbi müdahaleler ile şizofreni sorununu yenemezsiniz. Bu nedenle, aile ve kişinin yakın çevresi, tedavi aşamasında en temel unsur olmaktadır. Bir şizofreninin başta ailesi olmak üzere, yakın çevresi; onun deli olduğunu düşünmek yerine, ona karşı anlayışlı bir şekilde yaklaşır ise, tedavi süreci daha hızlı işleyebilir. En azından, kontrol altına alınması ve kişinin kendini daha iyi hissetmesi sağlanabilir. Bu unsurların dışında ise, doğru ve zamana yayılmış psikolojik bir destek çok önemlidir. Ancak bu 2 temel nokta sağlıklı bir biçimde ilerler ise, kişide ki şizofreninin diğer yardımcı unsurların da etkileri ile tedavi edilmesi mümkün olur. Aksi halde, daha farklı ve istenmeyen sonuçlar meydana çıkabilir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir