Slobodan Praljak Kimdir?

Son günlerin en çok konuşulan isimlerinden biri olan Slobodan Praljak, 2 Ocak 1945 doğumlu Bosnalı Hırvat askeridir aynı zamanda da hükümlü savaş suçlusudur. 29 Kasım 2017 tarihinde mahkemede içtiği zehir ile intihar etmiş ve hastanedeki müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir.

1991 ve 1995 yılları arasında Hırvatistan Silahlı Kuvvetleri’nde görev almış olan Slobodan, Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti ordusunda da general rütbesi ile birçok göreve getirilmiştir. Hatta 1992 yılının Mart ve Eylül ayları arasında Savunma Bakan Yardımcılığı dahi yapmıştır. Ülkemizdekinin aksine Avrupa’daki askerlerin geçmişi genellikle başka meslekler ile doludur. Slobodan, askeri kariyerinin öncesinde elektrik mühendisi, profesör ve film yönetmeni kariyerlerinde bulunmuştur.

2. Dünya Savaşı’nda diplomalı doktorları hatırlarsınız. Bilim ve bilgi doğru ve erdemli insanların elinde fayda sağlar.

Yargılanma Süreci ve Zehir İle İntiharı

2013 yılında Müslüman Bosnalılara karşı savaş suçu işlediği gerekçesi ile suçlu bulundur. 29 Kasım 2017 yılında ise davasının temyiz duruşması sonucunda 20 yıl hapsi kararlaştırıldı. Kararın verilmesi ile birlikte kararı tanımadığını açıklayan Slobodan zehirli bir kimyasalı mahkeme esnasında içerek intihar etti. Hastaneye kaldırılan Slobodan hayatını kaybetti.

Duruşma Hollanda’nın Lahey şehrinde düzenlenmişti.

Slobodan son açıklamasında ” Ben savaş suçlusu değilim. Kararınızı reddediyorum” diye bağırarak elinde tuttuğu küçük şişede yer alan zehri içerek intihar etti.

Slobodan’ın ailesi, kendisinin ölümünden sonra açılması şartı ile bir mektup bıraktığı ve mektuba göre; Slobodan’ın gömülmek istemediği ve bedeninin yakılarak Mirogoj Mezarlığı’na küllerinin serpilmesini istemiştir.

Slobodan Praljak’ın Kariyeri

Profesyonel kariyerinin ilk adımlarında, Nikola Tesla Meslek Yüksek Okulu’nun elektronik laboratuar yöneticili yaptı. 1972 yılından itibaren serbest girişimlere başlayan Slobodan, çeşitli şehir tiyatrolarında yönetmelik yaptı. Blesan ve Tulipan, Novela od Stanca ve Sargasso Denizi adlı televizon dizilerinin ve çeşitli filmlerin yönetmenliğini yapmıştır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir