Soğanın Faydaları Saymakla Bitmiyor

Yemeklerin vazgeçilmez bir besinidir soğan. Hemen hemen her yemeğe soğan konur ve yemeklerin daha lezzetli olması konusunda büyük bir fayda sağlar.

Her hangi bir yemek tarifi alırken hemen ilk önce söylenilecek cümle yağda soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur cümlesidir. Aslında soğanı yağda kavururken soğanı öldürmeye kalkmak bizim için zararlı bir durumdur. Soğanın yağ yerine su ile kavrulması kansere neden olabilecek maddelerin oluşmasını engeller. Çünkü soğan yağda kavrulurken birtakım kanserojen maddelerin oluşmasına neden olmuş olunmaktadır. Bu nedenle soğanın üzerini örtecek kadar bir su ile bu soğanı kavurmak sağlık açısından faydalı olacaktır.

soğanSalataların içerisine de soğan koyarak tüketilmektedir. Soğan salataları çok güzel bir şekilde süsler ve iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bir orta boy soğan da yaklaşık 10 miligram C vitamini vardır. Bu da günlük ihtiyacımızın yaklaşık 1/6 ‘ini çok rahatlıkla karşılamaktadır. Mide rahatsızlığı olanlar soğanın dış kısmını ayırarak soğanı tüketmeleri gerekir. Aksi takdirde gastrit, ülser gibi  sıkıntısı olanlarda soğan tüketimi ciddi şekilde mide problemlerine zemin hazırlar.

Soğanın pek çok yararları vardır. İlk önce soğan vücudun direncini artırarak kişinin vücuduna kuvvet vermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Bunun yanı sıra soğan zihinsel ve bedensel yorgunluğa da iyi gelmektedir. Yüksek tansiyonu olan kişilerin tansiyonunu düşürür. Soğuk algınlığı, grip, astım, bronşit hastalıklarında faydalı bir besindir. Soğan öksürüğü keser ve nefes yollarının açılmasında fayda sağlar. Kalp, damar hastalıklarını önleyici bir etkisi vardır. Kansere karşı da koruyucu bir özelliği vardır.

Soğan, şeker hastalarına karşı da oldukça faydalıdır. Böbrek ağrılarına iyi gelir. Böbreklerde bulunan kum ve taşların düşmesi konusunda da yardımcı olan bir besindir. Aynı zamanda mikrop öldürücü özelliği de vardır. Vücutta ve kandaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Yaraların hızlı bir şekilde kapanmasına yardımcı olmaktadır. Karaciğerin çalışmasını düzenler. Kanı temizler. Aynı zamanda cilt hastalıklarına karşı da faydalıdır. Hafızayı güçlendirir. Cinsel gücü arttırır. Kemik erimesine karşı da etkilidir. Uyku problemleri çeken insanlara karşı da fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda hazmı da kolaylaştırır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir