Soğuk Çaylarda Bulunan Çay Ekstraktı Nedir ?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazı içerisinde çokça tüketilen soğuk çaylar ve sallama çaylar içerisinde yer alan çay ekstraktından bahsedeceğim. Ben de soğuk çay içeriğine baktığımda merak etmiştim bu maddenin ne olduğunu ve yapmış olduğum araştırmalar sonucunda elde ettiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Çay ekstraktı denilen maddeyi basit bir şekilde açıklamak gerekirse literatürde “çay özü” olarak isimlendirilmektedir. İçerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmaz ve direkt olarak çaydan üretilen bir maddedir. Peki çay ekstraktı denilen madde neden soğuk çaylarda ve sallama çaylarda yer alır ?

Bundaki asıl amaç çay ekstraktı denen maddenin çok hızlı bir şekilde dem vermesinden dolayıdır. Yani evde yaptığınız bir çayın demini vermesi için minumum 15 dakika beklemeniz gerekirken; çay ekstraktı anında demini verme özelliğine sahiptir. Endüstride en önemli etmenlerden biri de zamandır. Doğal olarak soğuk çay üreticileri fazla masraftan ve zamandan kaçmak için çay ekstraktı kullanırlar. Anında demini veren bir çayın içerisinde kesinlikle çay ekstraktı vardır. Olmadığını söyleyenler yalan söylüyordur. 

Çay ekstraktının bunlar dışında bir nedeni daha vardır. O da en önemli nedendir. Çay ekstraktı; en kalitesiz çaylardan verim almak ve ticarete tekrar kazandırılmak amacı ile yapılır. Yani bir üretici kaliteli çayını çay ekstraktına kesinlikle çevirmez. Kalitesiz bir mahsul çay ekstraktına çevrilir ve kaliteli olana göre çok ucuza firmalara satılır. En çok da soğuk çay üreticileri alır.

Sonuç olarak soğuk çayda yer alan çay ekstraktı çaydan üretilir ve katkı maddesi içermez. Ama kesinlikle kalitesiz bir çaydan üretildiğini söyleyebiliriz. 

Kaynak: cayeks

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir