Sosyal Medya Hesaplarınızı Korumanın Yolları

Gelişen teknoloji aynı zamanda soysal medya sitelerinin de gelişmesini sağlamış ve insanlar arık sosyal sitelere aşır şekilde bağlanmıştır. Ama bu tip sitelerde güvenliği sağlamak lazımdır çünkü son zamanlarda İnterneti kötü amaçlı kullananlar insanları hesaplarını çalarak kötü amaçlı kullanım yapmaktadırlar.

Son zamanlarda Dünyanın en önemli markalarının Twitter üzerinde kullandıkları  hesapları patlatan İnternet korsanları bu markalar için sorun yaratmışlardı. Dünyanın önde gelen haber kaynaklarından Associated Press’in Twitter hesabı hack’lendi ve bu hesaptan ABD Başkanı Obama’nın yaralandığı biligisi verilince ABD borsalarında kısa zamanlı önemli düşüşler yaşanmıştır. Hesapların neden çalındığını ve hack’lenerek önemli sorunların ortaya çıkmasının arkasında, sosyal paylaşım sitelerini kullananların şifre  belirleme konusunda çok kolay şifreler belirmeleri yatmaktadır.

  • Kullanıcılar kolay şifreler yerine karmaşık şifreler belirleyerek aynı zamanda da uzun ve kullanılan ifadelerinde daha karmaşık halde kullanılarak şifrelerin belirlenmesi gerekmektedir.
  • Kullanıcıların güvenli olmayan sitelerde aynı şifreleri kullanmaları da kolayca şifrelerinin İnternet korsanlarının eline geçmesine neden olmaktadır.

sosyal medya hesaplarıAncak bütün bu olanlara rağmen yinede bu tarz hack saldırılarını yapanların eline kullanıcıların şifreleri düşebilmektedir. Yapılması gereken diğer korunma yollarından en önemlisi ise; Kullanıcı adı ve şifre belirledikten sonra Facebook ve Twitter hesaplarına girişlerde cep telefonlarına da ikinci bir şifrenin belirlenerek mesaj yoluyla kullanıcıya gönderilmesidir…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir