Sosyal Medyayı Daha İyi Kullanmanın Yolları!

Sosyal medya, hayatımızı en hızlı ve en etkili bir şekilde etkileyen, çağımızın en önemli etmenlerinden biridir. Bu önemli medya aracını doğru ve etkili bir şekilde kullanmak ise zannedildiği kadar kolay değildir. İnsanların beklentileri her geçen gün değişirken bu beklentilere cevap vermek ve hatta onların beklentilerine yön vermek, önemli bir sosyal medya sanatı gerektirir.

Sosyal medyada yer alan en etkili platformlara örnek vermek gerekirse en çok kullanılan sosyal medya araçlarını şu şekilde bir sıralayabiliriz;

Facebook

Yaklaşık 800 milyon kullanıcı kitlesi bulunan facebook, sosyal medya siteleri arasında en çok kullanılan sitedir. Birçok şirketin sayfa oluşturduğu ve sayfa dahilinde tanıtım, reklam, bilgi, kampanya paylaştığı önemli bir mecradır. Facebook sayfalarını iyi bir şekilde kullanmak ve doğru kitle sayısını yükseltmek için beklentilere ve isteklere karşılık vermek gerekir. Bunun en iyi yolu ise alanında önde facebook sayfalarının nasıl bir yol haritası çizdiğine bakmaktır.

Facebook sayfalarını etkin kullanmak istiyorsanız, öncelikle sayfanızı güncel tutmanız gerekir. Sosyal medyada yanlış bir hareketin bileti anında kesilir. Takip etmek veya takibi bırakmak saniyelik kararlara bağlıdır. Bu yüzden paylaşımlarınızı yaparken ayrıntılı bir şekilde düşünmeli ve iyi bir şekilde analiz etmelisiniz.

Belli bir beğeniye ulaşmış facebook sayfaları, sayfa ile yeni tanışan kişiler için önemli bir referans oluşturuyor. Sonrasında ise sayfanın genişlemesi ve yayılması daha hızlı bir şekilde oluyor. Bu yüzden sayfanızı belli bir kitleye ulaşana kadar facebook reklamları ile tanıtabilir. Belli bir seviyeye ulaştıktan sonra düzenli ve güncel paylaşımlar ile genişlemesini bekleyebilirsiniz.

Twitter

Twitter, toplamda 550 milyon kullanıcısı bulunan ve 300 milyon aktif kullanıcıya sahip olan en etkili sosyal medya aracıdır. Anlık paylaşımlarda kullanılan # tag özelliği ile tüm dünya ile entegre bir sitedir. Çok kısa sürelerde çok büyük kitlelere ulaşabilen hareketler son zamanlarda yaşanan Gezi Parkı olaylarında da görülmüştür.

Son yıllarda hükümetleri dahi önlem almaya iten twitter, çağımızın en etkili sosyal medya aracıdır.

Pinterest

Instagram

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir