Sözlü Tarih Nedir?

Sözlü Tarih, teknolojinin gelişmesi ile yazılı tarihin yanında ses ve görüntü kaydı yaparak başka bir belgeleme alanı oluşturmuş ve tarihe önemli bir katkı yapmaktadır.

Tarihi konuşma ve görüntülerin kaydedilerek belgelenmesi tarihi anların yıllar sonra ortaya konması ve tarihin iyi ve doğru bir şekilde anlaşılması açısından önemlidir.

Sözlü tarihin yazılı tarihe karşı ayrı bir önemi vardır.En önemli özelliklerinden biri olayları birinci ağızdan dinlemektir.Yazılı tarihte, tarihi çarpıtmak ve yalan yazılar yazarak tarihi olduğundan farklı göstermek sözlü tarihe göre çok kolaydır.

Sözlü tarihin önemli bir disiplin olmasının nedeni; çekimlerden önce oluşturulan ortam ve görüşme sonrasında oluşturulan gözlemdir.Çünkü bu esnasında vücut hareketlerinden ve ortamın yapısından çekim kadar önemli birçok şey çıkartılabilir.

Sözlü tarih açısından yeni projeler mevcuttur.Anadolu’nun birçok yerinde bulunan yaşlı insanlarla yapılan görüşmeler ve anlattıkları tarihi gerçekler bu projelerden biridir.

Sözlü tarih bir ülke açısından çok şey anlatır.Ülke insanın yaşam tarzını, kültürünü, konuşma üslubunu ve genel karakteristik özelliklerini tüm açıklığıyla ortaya koyar.Sözlü tarih daha samimi ve açıktır.Aktarılan bilgiler daha kolay ve anlaşılır bir şekilde aktarılır.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir