SSS Terimi Nedir ?

SSS terimi, bilgisayarın hayatımıza girmesiyle hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılmış olan bir terimdir. Açılımı ise “Sıkça Sorulan Sorular” veya “Sıkça Sorulan Soru” dur. Bu terimin çıkışı ingilizce kaynaklıdır. 1980’li yıllarda ortaya çıkan SSS kavramının ingilizce anlamı ise “Frequently Asked Questions” dır. İngilizcede de kısaltması FAQ‘dur. Birçok sitede SSS veya FAQ olarak karşımıza çıkar.

Günümüzde ise SSS terimi sadece bilgisayar sektöründe değil iletişim ve bilgi aktarımında da kullanılmaktadır.

Yalnız SSS terimi ilk olarak bilgisayar ile hayatımıza girmedi. İlk olarak 80’lerde NASA ile ortaya konmuştur. O yıllarda verileri bir ortamda toplamak günümüzdeki kadar ucuz maliyetli değildi. Bu yüzden NASA, e-posta içerisinde geçen ve sürekli bir şekilde yinelenmesi gereken doğru cevapları bir araya getirerek bir liste oluşturmuştur. Bu sayede de NASA fazla maliyetten kurtuldu.

sıkça sorulan sorular

Günümüzde her ürünün, kitabın, internet sitesinin, firmaların ve birçok sektörün SSS sistemi bulunmaktadır. Bu sayede herkesin aklına gelebilecek ve sorması muhtemel sorular ve cevapları direkt olarak ortaya konmuştur. SSS sistemi sayesinde insandan ve kaynaklardan tasarruf sağlanmış ve ayrıca müşteri ve kullanıcı memnuniyeti artmıştır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir