Stefan Zweig – Satranç ( Kitap Eleştirileri )

Son zamanlarda okuduğum en etkileyici kitaplardan birisidir “Satranç” . Kitap yaklaşık 70 sayfa olup bir solukta okuyacağınız bir kitaptır. Kitabın dikkat çeken birçok yanı vardır. Öncelikle yazar Stefan Zweig‘in hayata vedan etmeden önce kaleme aldığı son eserdir. Bildiğiniz üzere yazar ve eşi Brezilya’da intihar ederek hayatlarına son verdiler. Nazi Almanya’sı Stefan Zweig’i bir hayli yormuştu. Sadece Nazi Almanya’sı değil aynı zamanda Avrupa ülkeleri hakkında da çok olumlu bir düşünceye sahip değildi. Brezilya’ya gittiğinde çok sevdi. Yazdığı son mektupta da bunu belirterek ayrılmıştır. Aslında tekrar hayata tutunabilirdi ama kendi fikrine göre artık yeni bir şeylere başlamak için fazla yaşlıydı.

Neyse biz kitaba geri dönelim. Olaylar bir deniz vapurunda geçiyor. Deniz vapuru New York’tan, Buenos Aires’e yani Brezilya’ya yolculuk yapıyor. Kitap içerisinde olayları anlatan kahramanımız, vapur içerisinde bulunan yolcular arasında Dünya Satranç Şampiyonunun da yer aldığını öğreniyor. Onu asıl heyecanlandıran ise onun satranç şampiyonu olmasından çok karakteri ve zekası ile ilgili duydukları. Kimsenin beklemeyeceği biri ama o bir şampiyon… Bu düşünceler sonucunda onu daha yakından tanımak istiyor. Fakat kimse ile konuşmayan şampiyon onu bir hayli zorluyor. Sonunda onunla bir satranç müsabakası ayarlayarak onu daha iyi tanıyacağını düşünen kahraman bir şekilde bu müsabakayı hazırlıyor. Müsabaka tabi ki olağan şekilde şampiyonun ezici üstünlüğü ile gidiyor. Sonraki oyunda ise birden kahramanımıza ve onun takım arkadaşına yardım eden biri çıkıyor ve dünya şampiyonu ile berabere kalmalarını sağlıyor. Kim bu adam ? Dr. B. adında Gestapo (Alman istihbarat ajansı) tarafından işkence görmüş biri. Satrancı oynamayalı 20 yıl olmuş. Ama nasıl başarabildi bunu ? Onun hikayesini öğrenmeye başladığınızda kitabın daha yeni başladığını anlayacaksınız ve bir solukta da bitirerek tadı damağınızda kalacak.

Zaten 70 sayfalık bir kitap ve akıcılığı üst seviyede, bu yüzden sıkılacağınızı düşünmüyorum. Özellikle kitap okumayı alışkanlık haline getirmek isteyen arkadaşlar için iyi bir başlangıç olabilir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir