Steve Wozniak ve Apple Kariyeri

Steve Wozniak, Steve Jobs ile birlikte Apple‘ın ilk adımlarını atarken bir efsaneye dönüşeceğini hiç tahmin etmiyordu. O daha çok işin zevk alma kısmında bulunuyordu. Steve Jobs ise daha hırslı ve ortaya koyduğu ürüne herkesten fazla değer biçen biriydi. O Apple’ın bir efsane olacağına ilk anakart üretiminde inanıyordu.

Steve Wozniak ile Steve Jobs iyi birer arkadaşlardı. Woz (Wozniak), Jobs’a birçok iş ve projede yardım ediyordu. Jobs birgün Woz’un yeni bir tasarım üzerinde uğraştığını gördü. Bu tasarım günümüzün sektörünü ortaya çıkaracak olan kişisel bilgisayarlardı.

steve wozniak

Steve Jobs öyle bir ışık gördü ve bu madeni derinlemesine kazdı ki Apple şuan ki konumuna geldi. Şuan kişisel bilgisayarların yanına kişisel akıllı telefonlar, kişisel müzik çalarlar, kişisel tabletler eklendi. Steve Jobs işte böyle bir maden buldu.

Apple IÖncelikle Apple I’i ortaya koyan Woz ve Jobs sonrasında ise Apple II’yi ortaya koyarak satış rekorları kırmıştır. Fakat zaman ilerledikçe Woz Jobs’ın bu hırsına dayanamaz ve bırakma kararı alır. Bu kararı almasındaki en büyük etmen artık zevk almaması ve Jobs’ın durdurulamaz hırsı yatıyordu.

Woz Apple’dan ayrıldıktan sonra çeşitli işler yapmıştır. Bunların arasında ilkokul öğretmenliği, televizyon için uzaktan kumanda yapan şirket, teknoloji şirketleri kurma ve birçok yardım projesi bulunmaktadır.

Woz Apple’da sahip olduğu hisselerden hala para kazanmaya devam etmektedir. Bu önemli kişinin 2006’da yayınlanan bir de otobiyografisi bulunuyor.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir