Stresin Yaşamımızdaki Yeri

Stres bireyin kendisinden ve çevresinden kaynaklanan ruhsal ve bedensel gerilim, baskı, endişe gibi kişide rahatsızlık uyandıran bir durumdur. Stres Latince kökenli bir kelimedir. Estricia kelimesinden gelmektedir. Yoğun ve sıkıntılı sonuç yaratan olaydır. İçinde bulunduğu ortamdan rahatsızlık duyması ve ortamı kötü olarak değerlendirmesidir.

Stres, bireyin öznesi olduğu ortam ile birlikte çevrenin beklediği isteklerin kendi özellikleri, yetileri, davranışları ve ihtiyaçları arasındaki denge uyuşmazlığına bağlı olarak ortaya çıkan bedeni ve psikososyal bir gerginliktir.

stres

Stres insan sağlığını bozan bir durumdur. Stres çevresel ve duygusal faktörlerden kaynaklanır. Trafik, sınav, geç kalma gibi çevresel etkenler bunlara örnektir. Hayal kırıklığı, öfke, korku, fobiler de duygusal faktörlere örnektir.

Stres sonucunda yüksek tansiyon, iştahsızlık, tokluk hissi, uyuyamama, sürekli yorgunluk, ishal yada kabızlık, kalp çarpıntısı, sık baş ağrısı, nefes darlığı, terleme, halsizlik gibi fiziksel işaretlere neden olabilmektedir. Aynı zamanda stres sürekli tedirginlik, öfke, bastırılmış öfke, hayattan sıkılma, parasal endişeler, gülememe, hastalık yada ölüm korkusu, başarısızlık kaygısı, kapalı yerler, deprem, yükseklikten korkma, konsantrasyon bozukluğu gibi ruhsal belirtilerde oluşturabilir. Ama stresin ilk belirtileri yüzün solması, göz bebeğinin genişlemesi, kalp atışı ve nabzın hızlanması, midenin asit salgılaması, soğuk terleme, kan şekerinin düşmesi, göz kararmasıdır.

Stres konusu tıp, mühendislik, örgütsel davranış, çalışma psikolojisi gibi alanlardaki araştırmalara konu olmaktadır. İçinde yaşadığımız çağın sonucunda güncel yaşam içinde sürekli stres ile karşı karşıya kalınan durumlar yaşarız. Özellikle büyük şehirlerde trafik sorununun sürekli yaşanması, otobüsü kaçırma, işe yada toplantıya yetişememe, geçim derdi, istekler insanın yaşamında stresi kaçınılmaz kılmaktadır.

Stres bireyin çevresel isteklerle etkileşiminin sonunda hissettiği deneyimi tanımlayan durumdur. Stressiz bir insan yoktur. Çünkü her insan mutlaka çevresindeki olumsuzluklara kendisini rahatsız eden durumlara tepki verme eğilimindedir. Stres hayatın bir parçasıdır. Ama aşırı stres altında olmak iyi bir şey değil. Aşırı strese maruz kalan insan yaşayamaz. Stres insanı karamsar hale sokabilir. Hayata olumsuz bakmaya başlar. Stres altında çok fazla enerji sarf ederiz. Bazen stres hedefe ulaşmada bize kendi potansiyelimizi kullanma imkanı da verir.  Bu da stresin olumlu bir yönüdür.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir