Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Stres hayatımızda her daim olacak bir fiziksel tepkidir.Kendisi oldukça doğaldır.İnsan elindekileri korumak ve onları kaybetmemek için stres yaşarlar.Ayrıca istediği şeylere ulaşmak için çalışırken bazı korkular onun üstünde stres oluşturur.Bunlar her insanın başına gelen ve gayet doğal olan durumlardır.Stres ya seni çok iyi yerlere götürür ve yararını görürsün ya da sana çok fazla zarar verir ve hiçbir şey yapamaz olursun.

Bir insanda kronik bir stres halinin oluşması için bireyin sürekli bir fiziksel ve psikolojik baskı görmesi gerekmektedir.Vücut stresin büyüklüğünün çok büyük veya orta dereceli olmasına bakmaz stresin sürekliliğine bakar.Yani sizin gereksiz bir şey için bile yağtığınız sürekli stres hali size çok pahalıya mal olabilir.

Hayatınızda sürekli bir stres hali varsa eğer ve bunun etkisini günün her anında yaşıyorsanız, her an ölümle karşı karşıya gelebilirsiniz.Stres gerçekten basit bir şey gibi görülse de özellikle orta ve üstü yaşlarda görülen insanlarda çok büyük sonuçlar doğurabilir.

Öncelikle stresli bir hayatın belirtilerinden bahsedelim.Kaslarda gerginlik, sürekli yorgunluk ve halsizlik hali, anksiyete, yeme-içme tutumunda değişiklik, ruh halinde değişiklik ve mutsuzluk, mide sorunları stresin belirtileri arasında gösterilebilir.

Her insanın strese karşı gösterdiği direnç farklıdır.Bu direnci onun beslenmesi, uyku düzeni, çevre ile ilişkileri, çevresindeki insanların tutumu vb. birçok etken etkilemektedir.Bu konulara dikkat edilirse stresten uzak durulmuş olur.İnsan hem kendine bakacak hem de çevresinde bulunan ve çevresinde barındırdığı (arkadaşlık ettiği) insanları iyi seçecek.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir