Sürüngenler Sınıfının En Vahşi Hayvanı: Timsahlar

Timsahlar sürüngenler grubuna giren, sıcak bölgelerde bataklılarda yada su kenarlarında yaşayan canlılardır. Vücutları kemiksi pullarla örtülüdür. Gizlenmeyi bilen, hayvanlar aleminin en keskin çenesine sahip vahşi hayvan olarak bilinmektedir. Timsahlar Afrika, Amerika, Madagaskar, Güney ve Doğu Asya ile Orta Avustralya’ da yaşamaktadırlar.

Kostarika nehrinde timsahların gözlerini kör eden ilginç bir durum söz konusudur. Çeşitli sayıda timsah türleri vardır. Normalde timsah gözleri parlaktır. Gözleri timsahların en önemli organıdır. Su altı ve su üstünde çok keskin gözleri ile ilerlerler.

timsah gözü

Amerika da tarım ilaçları dökülen nehirler, balıklarda tümöre neden olmaktadır. Aynı zamanda tarım ilaçları dökülen nehirler, kurbağalarda doğuştan organ bozukluklarına neden olmaktadır. Küçük timsahların gözleri sağlam ve parlak iken yaşlı olan erkek timsahlarda körlük görülmektedir. Birbirleriyle kavga eden erkek timsahlar birbirlerinin gözlerini kör etmeye çalışmaktadırlar. Erkek timsah sayıları fazla olduğundan dolayı kavgalar çoğalmıştır.

Timsahlar balıklarla, kuşlarla ve suya gelen hayvanlarla beslenmektedirler. İnsanlara da saldıran bu hayvanlar güçlü çeneleri sayesinde avlarını sürükleyerek denize doğru çekerler. Bu sayede boğulmalarını sağlayarak hareketsiz kalmalarına neden olurlar. Avlarını çiğnemelerine gerek kalmadan parçalar halinde hemen yutmaya başlarlar. Ve sindirimlerini kolay bir şekilde sağlamak için taş yada çakıl da yutmaktadırlar. Bazen avlarının çürümeleri için belli bir süre bekletirler. Çünkü taze etin sindirimi onlar için çok zordur. Timsah derilerinde çanta ve bavullar yapılmaktadır.

Timsahlar yumurta ile çoğalırlar. Dişi timsahlar uzak bir yere çukur açarak yaklaşık elli kadar yumurtayı çukura yerleştirirler. Ve üzerlerini kum ile kapatırlar. Burada yumurtalarını korumak için dururlar. Yanlarından ayrılmazlar. Bunun yüzünden aç bile kalırlar. Yemek yemek için bile oradan ayrılmazlar. Kilo kaybeden dişi timsahlar, yumurtaları çatlayınca yavrularının seslerini duyarlar. Kumlardan üzerlerini temizleyerek yavrularının dışarıya çıkmalarında yardımcı olurlar. Altı ila sekiz haftaya kadar yavru timsahlar ebeveynleri tarafından dış etkilere karşı korunurlar. Yavru timsahlar, balık yumurtaları, salyangozlar ve su böcekleri sayesinde beslenirler. Büyüdüklerinde anne ve babalarından ayrılarak kendi besinlerini kendileri bulmaya başlarlar.

timsah yumurtası

Timsahlar genellikle gündüz dinlenirler. Geceleri avlanırlar. Renk körü olmalarına rağmen avlarını hemen fark ederler.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir