Tam Rekabetin Şartları Nelerdir?

Tam Rekabetin Oluşması İçin Gereken Şartlar Şunlardır;
  • Atomizite: Alıcı ve satıcının, üretilen mal ve hizmetin çok olmasıdır.Burada önemli olan nokta çokluğu vurgulamaktır.
  • Homojenite: Rekabete konu olan mal veya hizmetlerin arasındaki nispi farkın çok az olmasıdır.(Birbirine yakın kalitede ürünler arasında oluşur.Benzerlik ne kadar çoksa rekabette o oranda çoğalır.)
  • Hürriyet: Bir piyasaya üreticinin ve tüketicinin rahatça girmesidir.Teşebbüs hürriyeti vb. hürriyetleri içerir.Hürriyet olmazsa rekabet yok olur.Tüketici Koruma Derneği tekelleşmeye örnektir.Piyasayı daraltır.
  • Seyyaliyet: Arz ve taleplerin piyasada yer değiştirebilmesidir.Kısıtlamalar; mesela yalnızca toptan satış veya yalnızca perakende satış yapan yerler bulunur.Yaşa, boya, kiloya, cinsiyete, ırka, gelire vb. göre satış yapılabilir.Ya da fiyatları kategorize ederler.Bunlar olmazsa rekabet kısıtlanır.
  • Şeffaflık (Saydamlık) : Bir piyasada üreticilerin veya tüketicilerin piyasa hakkında tam bilgiye sahip olmasıdır.Satıcılar, müşterilerin gelir seviyesi,rakiplerin durumunu bilmesi gerekirken alıcıların ise mal nitelikleri farkı, servisler, alım şartı vb. bilmesi gerekir.
  • Bölünebilirlik: Bazı mallar tek parça halindedir.Bu durum rekabeti azaltır.(Kağıt makinesi örneğin, çok büyük olduğundan sınırlı üretici tarafından sınırlı sayıda üretilir.)Uluslararası değil ülke bazında rekabet olur ancak.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir