Tarımsal Genetik Mühendisliği

Dünya besin kaynaklarının her geçen gün azaldığını göz önüne aldığımızda ‘Tarımsal Genetik Mühendisliği’ geleceğin önemli mühendislik dallarından biri olacağı ön görülüyor. Siz bu bölümü seçmek ve tarımsal genetik mühendisi mi olmak istiyorsunuz ? O zaman bu mühendislik dalına biraz daha yakından bakalım ve ne gibi iş alanlarına sahip olduğunu açıklayalım.

Tarımsal Genetik Mühendisliği Nedir ?

Tarımsal genetik mühendislerinin temel amacı; incelemiş olduğu bitki veya hayvanların genetik verilerine göre verimini arttırmak ve yeni formlar üretmektir. Genetik mühendisliğine benzese de tarımın üzerinde daha fazla durması onu genetik mühendisliğinden ayırmaktadır. Ayrıca genetik mühendisliğinin amacı gen şifreleri üzerine yoğunlaşmak iken tarımsal genetik mühendisliği ise besinlerin verimliliğini arttırmaya yönelik çalışmaları yapmaktadır.

Şimdi bu mesleğin geleceği büyük merak konusu. Biraz da bundan bahsedelim. Hepiniz haberlerde duymuşsunuzdur, İsrail’in geliştirmiş olduğu yeni nesil tohumları. Bu yeni nesil tohumlar sayesinde bitkinin vermiş olduğu meyvede ve sebzede görülen verimlilik artışı normale göre çok fazladır. %300’den fazla olan bu verimlilik artışı sayesinde örneğin 1 kilo domates çıkarken yeni tohumlar sayesinde 3 4 kilo domates elde edilebiliyor. Bu sayede dünya besin kaynağı da arttırılmış oluyor. Peki elde edilen gelirlere geldiğimizde neler görüyoruz ? Birçok ülkenin yıllar sonra bu tohumlara muhtaç kalabileceğini düşünürsek bir ülkeyi geçindirecek gelirler elde edebilir.

Türkiye’de Tarımsal Genetik Mühendisliği

Ülkemiz bu konuda çok gelişmiş bir ülke değil. Bunun en büyük nedeni ise halkın bu konulara çok sıcak bakmamasıdır. Şu an itibariyle çok fazla sorun teşkil etmese de gelecekte bu besin kıtlığı ve nüfus artışı bizi de zor durumda bırakacak ve bu gibi bilimsel teknikleri uygulamaya yönlendirecektir.

Tarımsal genetik pazarı her geçen gün büyüyecek ve geleceğin en önemli pazarlarından biri olacaktır. Çünkü hayati bir ihtiyaçtır. Diğer pazarların büyümesine gerek olmasa da gelecekte dünyada oluşacak olan kıtlık sonucunda bu pazar zorunlu bir şekilde büyüyecektir.

Ülkemizde yeni yeni bu tür bölümlere rağbet gösterilmeye başlandı. Siz de bu mesleğin ilk mühendisleri arasına girmek istiyorsanız, tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu bölüme de ilgi duyuyorsanız, neden olmasın…

Tercih etmek isteyenler:

Tarımsal genetik mühendisliği bölümü, 4 yıllık bir bölümdür ve Niğde Üniversitesinde bulunmaktadır. MF3 puan türü ile öğrenci kabul edilen bu bölümün, 31 kişilik bir kontenjanı bulunmaktadır. Bölümün taban puanı 308 puan olurken, tavan puanı ise 391 puandır.

Tarımsal Genetik Mühendisliği Dersleri

Tarımsal genetik mühendisliğinin sınıf sınıf ders programı şu şekildedir:

tarımsal genetik mühendisliği 1. sınıf dersleri

tarımsal genetik mühendisliği 2. sınıf dersleri

tarımsal genetik mühendisliği 3. sınıf dersleri

tarımsal genetik mühendisliği 4. sınıf dersleri

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir