Tatil için İzin İstemenin Dört Püf Noktası

0
501

Tatil için izin istemek çalışan kişinin her ne kadar insani ve yasal bir hakkı olsa da maalesef Türkiye şartlarında patronların sanki işçilere bir lütufmuş gibi sunulan, izin koparılsa bile çoğu Avrupa ülkesine göre çok kısa bir süre tanınan bir olay. Dünya standartlarını bir yana bırakıp Türkiye ‘de tatil için istemenin dört püf noktasından bahsedelim sizlere.
Erkenci olun
Tatil için izin istemenin dört püf noktasından en önemlisi de erkenden bir tatil planı yapıp tatil için izin isteyeceğiniz zaman aralığını önceden belirleyerek bunu iş yerinize bir an önce bildirmeniz olacaktır. Böylelikle zamanı geldiğinde kimse sizden tatilinizi ertelemenizi istemez hatta iş yerindeki işlerin planı da buna göre yapılır. Son ana bırakıp izin istemeniz hem hoş karşılanmaz hem de iş yerinin işleyişini olumsuz yönde etkileyecektir. İş arkadaşlarınızla tatil zamanlarınızın çakışmaması için de tatil yapmayı planladığınız zaman dilimini önceden bildirmenizde fayda var.
Doğru zaman
Tatil için izin isteyeceğiniz zamanı doğru seçmelisiniz. Örneğin reklamcılık sektöründe çalışıyorsanız yılın en yoğun mevsimlerinden olan yaz ve sonbahar mevsiminde ya da sezon ortasında izin isterseniz iş yoğunluğu fazla olacağı için kabul edilme olasılığınız düşecektir. Kendi işinizin en çok yoğun olduğu ve yoğun olmadığı zamanları göz önüne alarak tatil için izin istemeyi denemelisiniz.

tatil

Tatil planınızı anlatın
Tatil planınızın detaylarını patronunuzla paylaşırsanız hem bunun için ne kadar hevesli olduğunuzu göstermiş olursunuz hem de izin almak için daha ikna edici olursunuz. Tatile çıkmadan önce elinizde hangi işler olduğunu ve bu işleri ne sürede nasıl bitireceğinizi de anlatırsanız patronunuz size tatil için izin verdiğinde içi ferah olacaktır. Sizin de gözünüz arkada kalmayacaktır.
Açık kapı bırakın
Tatile gittiğiniz zaman dış dünyadan tamamen izole olmayacağınızın ve dilerlerse size ulaşabileceklerinin garantisini verin. Acil bir durumda size ulaşabileceklerini bilmek tatil için size izin vermelerini daha da kolaylaştıracaktır. Cep telefonunuzun açık olacağının ve iş saatleri içinde maillerinizi sık sık kontrol edeceğinizin sözünü verin.
Tatil istemenin dört püf noktasını göz önüne alarak izin alacağınız tatilinizin tadını çıkarın.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz