Tek Başına Nasıl Mutlu Olunur?

0
1132

Yapılan araştırmalara göre insanı en mutlu eden kişi kendisiymiş. Yani işiniz göründüğü kadar zor değil. Mutluluk, sadece yanınızda biri olunca elde edeceğiniz bir şey değil. Kendi başınıza da birtakım planlar yaparak mutlu bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. Olması gereken tek şey birazcık ilham…

Tek başına tatile çıkan kişilerin döndüklerinde arkadaşları ile çıkanlara göre daha fazla güzel anısı olduğu ve gittiği yerde daha iyi vakit geçirdiği saptanmış (İstisnalar kesinlikle vardır.). Bunun en büyük nedeni ise tek gezen kişilerin daha fazla insanla tanışması ve daha rahat karar alıyor olmasıymış. Düşünüldüğünde mantıklı gelmiyor değil. Şimdi birkaç ipucu ile tek başına nasıl mutlu olunurun formülünü verelim.

Kendinize Hedef Belirleyin

Tek başınıza başarabileceğiniz bireysel hedefler sizi tek başınıza da olsanız fazlasıyla mutlu bir insan yapacaktır. Tek başına gerçekleştirdiğiniz her hedef özgüveninize büyük bir katkı sağlayacak ve kendinizi sevmenize yardımcı olacaktır. Birkaç örnek vermek gerekirse;

  • Tek başına planlayacağınız ve gideceğiniz bir yurt dışı seyehati.
  • Fitness yaparak hayalinizde yer alan düşük beden elbiseyi giymek.
  • Kariyerinize yardımcı olacak bir farklılık ekleyin kendinize. Mesela yeni bir dil öğrenmek gibi. Tek başınıza bir dil kursuna yazılabilirsiniz.
  • Hobi kursları da tek başına mutlu olmanıza yarayacak bir aktivitedir.

Eski Hedeflerinizin Bir Listesini Yapın

Ulaşabildiğiniz eski hedefler ile motivasyonunuzu arttırın ve size kattıklarının farkına varın. Başaramadığınız hedeflerin üzerine giderek bir şans daha verebilirsiniz kendinize.

Farklı Şeyler Deneyin!

Hayatınızda hiç denemediğiniz ama çok merak ettiğiniz adrenalin dolu bir şey varsa sizi en mutlu edecek konulardan birisi kesinlikle bu olacaktır. Mesela yamaç paraşütü veya safari…

Sadece adrenalin dolu bir şey yapmanıza gerek yok. Mesela uğraşmaktan büyük keyif aldığınızda bir konu üzerine blog açabilir ve zamanla oluşturacağınız kitleye yardımcı olarak mutluluğu yakalayabilirsiniz. Ayrıca iyi bir blogger olursanız sizin için güzel bir ek gelir dahi elde edebilirsiniz.

Günlük Tutun

Günlük tutmak sizi farkındalığınızı, yaşadığınız her saniyenin kıymetini bilmeniz gerektiğini öğretecektir. Güzel anılar not edilmelidir. O sizin iyi bir sırdaşınız ve yalnızlığınıza iyi bir arkadaş olabilir. Hem de en güveniliri.

Siz de aşağıda yer alan yorum bölümünden yorumlarınızla yalnız olduğunuzda uyguladığınız mutlu olma yöntemlerinizi paylaşabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz