Teknoloji Hastalığı Fıtık

Günümüzde bir çok insan çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır. En yaygın olanı ve insanları bıktıran hastalık ise fıtık hastalığıdır. Fıtık, bel ve boyun fıtığı olmak üzere iki şekilde ortaya çıkarak insanları olumsuz yönde etkilemektedir.

Boynumuzda yedi tane, belimizde beş tane olmak üzere on iki omurga kemiği bulunmaktadır.  Omurga kemikleri arasında da disk adını verdiğimiz kıkırdaklı yapılar bulunmaktadır. Diskler omurgaya yüklenen çeşitli şeyleri dengeli bir şekilde dağıtmayı sağlar ve omurganın hareketliliğine yardımcı olur. Bel ve boyun fıtığı rahatsızlığı ise işte bu noktada omurga içerisinde bulunan disklerin aşınmasından kaynaklanmaktadır.

bel fıtığı

Bel ve boyun fıtığının başlıca nedeni olarak insanların omurgalarını uygunsuz hareketlerle kullanması nedeni ile disk adı verilen kıkırdakların bozulup taşması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Günümüz teknolojisi ilerlemiştir ama bu durum insanların hareketsiz olarak yaşamalarına ortam hazırlamıştır. Özellikle TV izleme , bilgisayar kullanımı ve ağır sanayi işlerinde çalışma bunların başında gelen hastalığa davet çıkaran davranışlardır. Bunun dışında insanlar için kaçınılmaz olan yaşlanma nedeni ile de disk yıpranmaktadır, kıkırdak yapısında bozukluklar oluşmaktadır ve fıtığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bel ve boyun fıtığının en önemli bulgusu ağrı oluşması ve hareket kısıtlılığının yaşanması olarak ifade etmek mümkündür. Vücuttaki ağrının kaynağı taşan diskin başta omurilik ve sinir kökleri üzerinde, diskin çevresinde bulunan dokulara baskılar yapmasına sebep olarak ortaya çıkmaktadır.  Bu baskılar sonucunda dokularda çeşitli zararlı kimyasallar maddeler salgılanarak bunun sonucunda şiddetli ağrılar baş gösterir. Oluşan ağrılar kişilerin hareket kısıklığına yol açarak yaşamlarını olumsuz yönde etkiler.

Boyun ve bel fıtığının teşhisi ancak  uzman ve konusunda etkin bir doktor muayenesi tarafından gerçekleşir.

Teşhisten sonra tabi ki sıra tedaviye gelir. Bel ve boyun fıtığı rahatsızlıklarının büyük çoğunluğu ameliyata gerek olmadan düzeltilebilir.  İlaç tedavisi, fizik tedavi uygulamaları, lokal enjeksiyonlar ve egzersiz fizik tedavisi ameliyat olmadan giderilen yöntemler arasındadır. Bel ve boyun fıtığı tanısı oluşan bir hastaya ameliyat uygulanmasına karar verilmesi için teşhislerde felç riskine rastlanması sonucu gerekir. Bu sonuç gözükmediği taktirde bel ve boyun fıtığı için ameliyat riski çok fazla göze alınmaz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir