Tetrafobi Nedir?

Tetrafobi, Uzakdoğu ülkelerinde çok fazla yaygın olan ve öz olarak 4 sayısından korkma anlamına gelmektedir.Birçok bina numarasında ve kat numaralarında, ayrıca asansörde bulunan kat numaralarında 4 sayıları atlanmıştır.

Çin, Japonya ve Kore gibi uzak doğu ülkelerinde bulunan birçok gökdelende 39. kattan sonra 50. kat gelir ve 4 sayıları atlanmış olur.Birçok apartman asansöründe 4, 14 katları atlanmıştır.Dillerinde 4’e ölüm gibi bir anlama gelen bir kelime anlamı katmışlardır.4 sayısından sadece özel sektörde kaçınılmamış hastanelerde ve bazı kurumlarda da 4 sayısından kaçınılmıştır.Yani tetrafobi ulusal bir korku olmuş ve ülkelerin büyük bir bölümü tarafından kabullenilmiştir.

Askeri alanlarda da 4 sayısı atlanmıştır.Model numaralarında 4 sayısı atlanmış ve 3’ten sonra 5 sayısına geçilmiştir.Bazı binalarda ise 4 rakamı yerine F (four) harfi kullanılmaktadır.

Tetrafobi’nin sonucunda diğer bir kullanım türü ise 13A , 23A şeklindedir.14, 24, 34 gibi sayılar yerine kullanılarak 4’ü tamamen hayatlarından çıkarmaya çalışmaktadırlar.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir